Διπλό με ανατροπή για Μίλαν, εντός έδρας γκέλα για Ιντερ

Παρότι έχανε με 0-1 μέχρι το 87', η Μίλαν έκανε την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά και επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι στο Stadio Sant'Elia, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Serie A. Εντός έδρας γκέλα για Ιντερ, που έμεινε στο 0-0 με την τελευταία Κατάνια, βλέπουν Ευρώπη οι Πάρμα, Τορίνο. Νίκη - ανάσα για Λιβόρνο, έσωσε τον βαθμό στο 90' η Μπολόνια.Την δεύτερη συνεχόλμενη νίκη της στην Serie A
πέτυχε η Μίλαν, που έκανε την ανατροπή στο τέλος και επικράτησε με 2-1 της Κάλιαρι στο Stadio Sant'Elia της Σαρδηνίας.Στο 28' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σάου και κρατούσαν το προβάδισμα τους μέχρι το 87', όταν ο Μπαλοτέλι ισοφάρισε σε 1-1 για τους ροσονέρι.Η ομάδα του Ζέεντορφ ολοκλήρωσε την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, αφού στο 89' ο Πατσίνι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα.Στο Stadio Giuseppe Meazza, η Ιντερ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Κατάνια, μένοντας στο ισόπαλο 0-0.Την ήττα της Ελλάς Βερόνα και την ισοπαλία της Ιντερ εκμεταλλεύτηκαν οι Πάρμα και Τορίνο, οι οποίες επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 των Ουντινέζε και Αταλάντα αντίστοιχα και πλησίασαν στην πέμπτη θέση που οδηγεί στο Europa League.Στο Stadio Ennio Tardini, ο Αμάουρι έδωσε τη νίκη στην Πάρμα, με γκολ που πέτυχε στο 35', ενώ στο Stadio Olimpico di Torino ο Τσέρτσι, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 60', έδωσε τους τρεις βαθμούς στην Τορίνο.Η Μπολόνια έσωσε τον... χρυσό βαθμό της ισοπαλίας στο 90', μένοντας στο 1-1 με την Σαμπντόρια στο Stadio Comunale Luigi Ferraris. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 62' με τον Γκαμπιαντίνι, αλλά στο 90' ο Ντιαμάντι, με εκτέλεση πέναλτι, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.Τέλος, νίκη - ανάσα πέτυχε η Λιβόρνο, που επικράτησε εύκολα με 3-1 της Σασουόλο στο Stadio Armando Picchi. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 26' προηγήθηκαν με 3-0!Παρά το σοκ του 3-0, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 1-3 δύο λεπτά μετά, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι. Ωστόσο, η Σασουόλο δεν μπόρεσε να απειλήσει περισσότερο την Λιβόρνο, που επικράτησε με το τελικό 3-1.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής:Σάββατο (25/1)Νάπολι - Κιέβο Βερόνα 1-1 (88' Αλμπιόλ - 18' Σάρντο)Λάτσιο - Γιουβέντους 1-1 (27' πέν. Καντρέβα - 60' Γιορέντε)Κυριακή (26/1)Ελλάς Βερόνα - Ρόμα 1-3 (49' Χάλφρεντσον - 45'+1' Λιάγιτς, 60' Ζερβίνιο, 82' πέν. Τότι)Τορίνο - Αταλάντα 1-0 (60' πέν. Τσέρτσι)Λιβόρνο - Σασουόλο 3-1 (5' Γκρέκο, 11' Παουλίνιο, 26' Μπενάσι - 28' πέν. Μπεράρντι)Σαμπντόρια - Μπολόνια 1-1 (62' Γκαμπιαντίνι - 90' πέν. Ντιαμάντι)Πάρμα - Ουντινέζε 1-0 (35' Αμάουρι)Ιντερ - Κατάνια 0-0Κάλιαρι - Μίλαν 1-2 (28' Σάου - 87' Μπαλοτέλι, 89' Πατσίνι)21:45 Φιορεντίνα - Τζένοα