Καταιγίδα η Ουτρέχτη, 6-4 τον Αγιαξ!

Ενα εκπληκτικό παιχνίδι, με θέαμα, δέκα γκολ και απίστευτη διακύμανση του σκορ έγινε στην Ουτρέχτη, όπου η τοπική ομάδα νίκησε 5-4 τον Αγιαξ για την 12η αγωνιστική της Eredivisie.

Ο Αγιαξ προηγήθηκε 1-0 στο 8' με τον Μπουλίκιν, αλλά Ασάρε (16') και Ντούπλαν (20') γύρισαν το σκορ μέσα σε 5 λεπτά για τους γηπεδούχους.

Ο Αίαντας απάντησε με δύο γκολ σε 9 λεπτά

(Μπουλίκιν 41' και Οϊγερ 32') και ξαναπήρε προβάδισμα 3-2, σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Η Ουτρέχτη ήταν καταιγίδα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, πετυχαίνοντας 3 γκολ σε 6 λεπτά!

Ο Μπόβενμπεργκ στο 49' έκανε το 3-3, ο Μουλένγκα στο 52' το 4-3 και ο Ασάρε στο 54' το 5-3!

Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο 72', με τον Κρίστιαν Ερικσεν, αλλά ο Ανουάρ Κάλι ολοκλήρωσε το θρίαμβο της Ουτρέχτης στις καθυστρήσεις, διαμορφώντας το τελικό 6-4

Ετσι, ο Αγιαξ έμεινε στους 20 βαθμούς, οκτώ μακριά από την κορυφή, ενώ η Ουτρέχτη με την 4η φετινή της νίκη, έφτασε στους 15.