Κάσες και... Ιγκολ!

19:09 5/1/2014 - Πηγή: Sport.gr
Οι δύο κορυφαίοι του Πανθρακικού στη φετινή Super League, Κάσες και Ιγκορ, οδήγησαν την ομάδα τους σε νέα νίκη, 1-0 επί του Λεβαδειακού στην Κομοτηνη σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του δεύτερου γύρου (18η).Οι δύο παίκτες συνεργάστηκαν στη φάση του γκολ
στο 75ο λεπτό, με τον Κάσες να γυρίζει την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και τον Ιγκορ με κοντινή κεφαλιά να γράφει το 1-0, σκοράροντας για 8η φορά στη σεζόν.Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Ακη Μάντζιου έφτασε τους 24 βαθμούς, "πιάνοντας" Ξάνθη και Παναιτωλικό, με την Ξάνθη βέβαια να έχει μάτς λιγότερο (σ.σ.: αυτό με τον ΠΑΟΚ - 19:30GR).Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τον Λεβαδειακό, που μένει καθηλωμένος στους 17 βαθμούς. Μόλις έναν έχουν οι πράσινοι σε 10 εκτός έδρας ματς!Σε γενικές γραμμές το ματς ήταν κακό ποιοτικά με αρκετά λάθη και ελαφρώς πιο... κεφάτο τον Πανθρακικό, που είχε τις περισσότερες τελικές και φυσικά την ουσία, δηλαδή του γκολ του Ιγκορ στο 74ο λεπτό.Οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος, στο 5' σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ (!) του Τζάνη και στο 43' σε σουτ του Κάσες έξω από την περιοχή. Δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Λεβαδειακός κατέγραψε την πρώτη του ευκαιρία με τον Μάρτινς να προσπαθεί να... σιγουρέψει το γκολ, πασάροντας στον Ορτέγκα και τον τελευταίο να αστοχεί από κοντά.Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μακρινό σουτ του Μάρτινς, ενώ στο 68' είχαν την πρώτη προσπάθεια στην εστία, με τον Σέρεμερ να μπλοκάρει την μπάλα σε κεφαλιά του Λαμπρόπουλου.Στο 74' ο Τζάνης προειδοποίησε τον γκολκίπερ του Λεβαδειακού, Πρζιρόφσκι, ο οποίος έδιωξε στο κόρνερ την μπαλα ύστερα από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ωστόσο από το κόρνερ ήρθε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση με χρυσό σκόρερ τον Ιγκορ.