Στην κορυφή με τεσσάρα η Μπαρτσελόνα

18:55 5/1/2014 - Πηγή: Sport.gr
Στην κορυφή της Primera Division, σε ισοβαθμία με την Ατλέτικο Μαδρίτης, επέστρεψε η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε εύκολα με 4-0 της Ελτσε στο Camp Nou, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Πρωταγωνιστής για τους μπλαουγκράνα ο Σάντσες, που πέτυχε χατ τρικ.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και μόλις στο 7' άνοιξαν το σκορ, με τον Σάντσες να πλασάρει από κοντά, μετά από παράλληλη σέντρα του Αλμπα.Οι φιλοξενούμενοι...
άγγιξαν την ισοφάριση στο 14', όταν ο Μποάκιε σημάδεψε το δοκάρι της εστίας του Βαλντές, αλλά οι μπλαουγκράνα απάντησαν με γκολ και διπλασίασαν το προβάδισμα τους.Δύο λεπτά αργότερα (16'), μετά από πάσα του Φάμπρεγας, ο Πέδρο πέρασε και τον Τόνιο και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0 για την ομάδα του Μαρτίνο.Στο 48', η Μπαρτσελόνα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 3-0, αφού ο Τσάβι αστόχησε σε πέναλτι, που κέρδισε ο Φάμπρεγας από τον Σαπουνάρου.Ωστόσο, η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 63' μετά από πάσα του Πέδρο, ο Σάντσες, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.Εξι λεπτά αργότερα, ο χιλιανός επιθετικός πέτυχε χατ τρικ, βάζοντας... το κερασάκι στην τούρτα για την Μπαρτσελόνα, διαμορφώνοντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ το τελικό 4-0.Ετσι, η Μπάρτσα έκανε το 9Χ9 εντός έδρας στην Primera Division, κάτι που είχε να συμβεί από τη σεζόν 1981-82.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:Σάββατο (4/1)Μάλαγα - Ατλέτικο Μαδρίτης 0-1 (70' Κόκε)Βαγιαδολίδ - Μπέτις 0-0Βαλένθια - Λεβάντε 2-0 (42' Πιάτι, 73' Φεγκουλί)Αλμερία - Γρανάδα 3-0 (14' Ντουμπαρμπιέρ, 28' πέν. Βέρθα, 79' Βιδάλ)Κυριακή (5/1)Σεβίλη - Χετάφε 3-0 (34' Βιτόλο, 55' Μπάκα, 77' Ράκιτιτς)Μπαρτσελόνα - Ελτσε 4-0 (7', 63', 69' Σάντσες, 16' Πέδρο)19:00 Οσασούνα - Εσπανιόλ     21:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Αθλέτικ Μπιλμπάο     Δευτέρα (6/1)20:00 Ρεάλ Μαδρίτης - Θέλτα     23:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Βιγιαρεάλ