Ηττα του Παγδατή από Φέντερερ

Στον ημιτελικό τελείωσε η εντυπωσιακή πορεία του Μάρκου Παγδατή στο τουρνουά Μάστερς του Σινσινάτι.

Ο κύπριος τενίστας ηττήθηκε 0-2 σετ (6-4, 6-3) από το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, Ρότζερ Φέντερερ, σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε μόλις... 70 λεπτά.

Ο Παγδατής δεν υστέρησε σε κανένα σημείο του αγώνα από τον κορυφαίο τενίστα όλων των εποχών, όμως τα δύο μπρέικ που δέχτηκε, στο δέκατο γκέιμ του 1ου σετ και στο 8ο γκέιμ του δεύτερου

σετ, έδωσαν τη νίκη στον ελβετό. Παράλληλα, φάνηκε να χάνει ενέργεια από την υπερπροσπάθεια στον προημιτελικό με τον Ναδάλ.

Από την άλλη, ο Φέντερερ ήταν αρκετά επιθετικός, έβγαινε συχνά στο φιλέ, ενώ έβγαλε το ματς με το εντυπωσιακό 90% επιτυχία στους πόντους του πρώτου σέρβις (54% το αντίστοιχο ποσοστό του Παγδατή).

Ο Μάρκος Παγδατής συγκέντρωσε 360 πόντους στο τουρνουά της πολιτείας του Οχάιο, γεγονός που θα τον φέρει στην 16η θέση της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια.