Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Σεβίλης με 4-0 και κατέκτησε το Σούπερ Καπ Ισπανίας

Τον πρώτο τίτλο της νέας σεζόν πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα! Η Πρωταθλήτρια Ισπανίας επικράτησε με 4-0 της Κυπελλούχου, Σεβίλης. στον επαναληπτικό του Σούπερ Καπ και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 1-3 από τον πρώτο αγώνα στο Σάντσεθ Πιθχουάν, κατακτώντας το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς μέσα στο Καμπ Νου. Επίσημο ντεμπούτο με τους μπλαουγκράνα για τον Νταβίντ Βίγια, που αντικατέστησε τον Πέδρο στο 56`, ενώ ο Λιονέλ Μέσι πέτυχε χατ-τρικ.

Η επιστροφή των ισπανών διεθνών στην αποστολή της Μπαρτσελόνα άλλαξε άρδην την εικόνα της ομάδας,

συγκριτικά με την πρώτη αναμέτρηση. Οι καταλανοί έδειξαν από τα πρώτα λεπτά αποφασισμένοι να πάρουν όχι μόνο το θετικό αποτέλεσμα, αλλά και τη διαφορά που χρειάζονταν, και πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους.

Στο 14ο λεπτό οι μπλαουγκράνα άνοιξαν το σκορ χάρη στο αυτογκόλ του Κόνκο. Στο σημείο εκείνο, ο Πέδρο με μία ωραία ενέργεια πέρασε την αντίπαλη άμυνα μπήκε στην περιοχή και προσπάθησε να βγάλει για τον Μπόγιαν, αλλά