Ηττα για Ρούμπιν Καζάν

Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 2-0 στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, η Ρούμπιν Καζάν ηττήθηκε 3-2 από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο "Τσεντράλι Στάντιον", στο ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής του ρωσικού πρωταθλήματος. Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Γιουρόπα Λιγκ μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Νάτσο στο 7ο λεπτό, ενώ στο 23΄ ο Κίσλιακ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.Ομως οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν στο 28΄ με τον Σιρόκοφ, για να ανατρέψουν την κατάσταση στο β΄ ημίχρονο και να πάρουν τη νίκη με δύο γκολ του Ντάνι, στο 51΄ και στο 68΄. Η Ρούμπιν Καζάν έμεινε στους 38 βαθμούς, έντεκα πίσω από την πρωτοπόρο Ζενίτ.Ο Κούρμπαν Μπερντίγεφ παρέταξε τους Ριζίκοφ, Σέζαρ Νάβας, Μποκέτι, Σαρόνοφ, Ριαζάντσεφ (69΄ Κασάεφ), Κίσλιακ, Νομπόα, Ερεμένκο, Καραντενίζ (77΄ Μεντβέντεφ), Νάτσο, Ντιάντιουν (80΄ Μπιστρόφ)