Τριάρα και πρώτο τρίποντο για ΠΑΣ, που κέρδισε 3-1 στους Ζωσιμάδες στον Αστέρα Τρίπολης

Το πρώτο τρίποντο της φετινής σεζόν πήρε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε με 3-1 του Αστέρα Τρίπολης στους Ζωσιμάδες. Η ομάδα του Ντεμόλ έπιασε καλή απόδοση και κυριάρχησε, φτάνοντας εύκολα στη νίκη χάρη σε τέρματα των Μπακαγιόκο και Γεωργίου, που προήλθαν από ωραίες συνεργασίες και άλλο ένα του Ζαϊρί, αποτέλεσμα ατομικής προσπάθειας του μαροκινού. Οι αρκάδες, που παραμένουν στον ένα βαθμό μετά από τρία παιχνίδια, είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με αμφισβητούμενο πέναλτι του Τσαμπουρή. Ουσιαστικά πλήρωσαν την επιθετική τους αδυναμία,
αλλά και τα προβλήματα στο κέντρο της άμυνας, ενώ θα πρέπει να δείξουν πολύ καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια αν δεν θέλουν να μείνουν από την αρχή του πρωταθλήματος στις τελευταίες θέσεις. Μπακα-γκόλΤην ευκαιρία να καθαρίσει τους τρεις βαθμούς από το α' ημίχρονο έχασε ο ΠΑΣ Γιάννινα, που ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα, αλλά τελικά περιορίστηκε στο ισόπαλο 1-1. Η ομάδα του Ντεμόλ μπήκε δυνατά και στο πρώτο 10λεπτο σημείωσε δύο τέρματα, τα οποία ακυρώθηκαν σωστά ως οφσάιντ. Οι γιαννιώτες συνέχισαν να κυριαρχούν και είναι χαρακτηριστικό πως στο 20λεπτο είχε κατοχή 70-30, ενώ την ίδα ώρα είχε 75 ολοκληρωμένες πάσες ο Αστέρας είχε 14. Η κυριαρχία του επιβραβεύτηκε στο 21' με γκολ του Μπακαγιόκο, μετά από άψογη συνεργασία του με τον Μπεσέρα.Εύστοχος ο Τσαμπούρης, αποδοκιμασίες και διακοπήΟ ΠΑΣ θα μπορούσε να σημειώσει και δεύτερο γκολ, αλλά ο Χακόμπο νίκησε τον Γεωργίου σε τετ α τετ στο 31', ενώ ο Αστέρας είχε αρχίσει να δείχνει κάποια σημάδια ζωής. Η στιγμή, που στιγμάτισε το 45λεπτο ήταν το 36' όταν ο Ουσέρο κέρδισε πέναλτι από τον Λίλα (αν και υπάρχει επαφή, δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση) με τον Τσαμπούρη να εκτελεί εύστοχα και να ισοφαρίζει. Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες και οι αποδοκιμασίες των φιλάθλων με την ιαχή "πουλημένε" οδήγησε τον Σιδηρόπουλο να διακόψει το ματς. Οταν ξεκίνησε πάλι οι γηπεδούχοι είχαν μία ακόμα ευκαιρία, αλλά ο Ντε Βισέντι ήταν άστοχος.Γκολ-ποίημα από ΓεωργίουΠαρότι η Τρίπολη είχε πλέον καλύτερη ψυχολογία  και οι παίκτες της πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, ο ΠΑΣ διατηρούσε και στην επανάληψη την πρωτοβουλία, κυνηγώντας εκ νέου το προβάδισμα. Αφού έχασε μία καλή ευκαιρία με τον Μπεσέρα, τελικά διπλασίασε τα τέρματά του στο 58' χάρη σε υπέροχο γκολ τόσο σε δημιουργία όσο και εκτέλεση. Ο Τζημόπουλος βρήκε με σαραντάρα μπαλιά τον Γεωργίου κι αυτός με άψογο κοντρόλ και εύστοχο πλασέ έγραψε το 2-1. Οι αρκάδες προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά ο Κηπρουρός ήταν σε ετοιμότητα σε λόμπα του Ουσέρο στο 62'.Το... κερασάκι ο ΖαϊρίΟι κινήσεις από τους πάγκους ήταν λογικές, με τον Φερνάντεθ να προσπαθεί με Ροζέριο και Εγκόν να ενισχύσει την επίθεσή του και τον Ντεμόλ την μεσαία του γραμμή με Ανδράλα, Κυργιάκο. Πιο αποτελεσματικές αποδείχθηκαν αυτές του Ντεμόλ, καθώς ο ΠΑΣ κράτησε μακριά από τον Κηπουρό τους φιλοξενούμενους, ενώ κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 85' χάρη σε αντεπίθεση και ατομική προσπάθεια του Ζαϊρί, που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι. Ο μαροκινός διέσχισε το μισό γήπεδο, πλάσαρε εύστο