Ηττα από Λουμπλιάνα για ΠΑΟΚ

Ένα κακό δεκάλεπτο στοίχισε στον ΠΑΟΚ στον τελευταίο φιλικό αγώνα στην Τουρκία αφού ηττήθηκε και από την Ολίμπια Λουμπλιάνα με 79-88,ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις του με τρεις ήττες σε τρία παιχνίδια. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου δέχθηκε επιμέρους σκορ 17-31 στο 3ο δεκάλεπτο, ενώ πήρε και πάλι 20 πόντους από τον Δήμο Ντικούδη. Είναι χαρακτηριστικό πάντως το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο - και παρότι είναι ελλιπέστατος - ο ΠΑΟΚ
είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με 18-15 (10'), αλλά και με 40-38 στο ημίχρονο.Εισέπραξε άλλωστε πολλούς πόντους από τους ψηλούς, αφού Ντικούδης (20), Καλλές (14) και Αντριουσκεβίτσιους (13), έχοντας τους 57 από τους (συνολικά) 79 πόντους της ομάδας.Αντιθέτως, οι λύσεις από την περιφέρεια δεν ήρθαν, αλλά η βασική αιτία της ήττας ήταν η αποτελεσματικότητα των Σλοβένων στο 3ο δεκάλεπτο η οποία συνδυάστηκε με τη κακή άμυνα της ελληνικής ομάδας. Και με το επιμέρους 31-17 σε αυτό το διάστημα, η Ολίμπια πήρε τα ηνία του αγώνα και τον ήλεγξε μέχρι τέλους.Δεκάλεπτα: 18-15, 40-38, 57-69, 79-88ΠΑΟΚ: Γιαννακίδης 4, Στίγκερς 5(1), Καλαμπόκης 7(2), Αράπης, Ντικούδης 20(3), Καλαμπάκας 3(1), Τσακαλέρης 4(1), Ράιτ 9(1), Αντριουσκεβίτσιους 13, Καλλές 14, Λιάπης.ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ: Κάπιν 11(3), Ρόθμπαρτ 1, Μπλάζιτς 10(1), Τόμπσον 5, Γούντσαϊντ 17(1), Μούριτς 2, Σάλιν 7(1), Γκριν 10(2), Βάρντα 11, Μάρκοτα 14(1).