Ισόπαλη 1-1 με την ΑΕΠ αναδείχθηκε η Ανόρθωση

Την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ έχασε η Ανόρθωση που έμεινε στο 1-1 με την ΑΕ Πάφο στο Αντώνης Παπαδόπουλος στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 9ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος. Χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και λίγες καλές ευκαιρίες, αλλά ο Παβλόφ διατήρησε ανέπαφη την εστία του.Η Κυρία προηγήθηκε στο 65`, με τον Λαμπάν να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα, στο πέναλτι που κέρδισε
ο Λαβόρδε από τον Μοδέστε. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, αλλά στο 82` ο Μουτίνιο έκανε το 1-1 με δυνατό σουτ, ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.Η Ανόρθωση, που ολοκλήρωσε με δέκα το παιχνίδι εξαιτίας της αποβολής του Γκαρσία στο 87`, βρίσκεται στην 2η θέση με 18 βαθμούς, τέσσερις λιγότερους από τον ΑΠΟΕΛ, ενώ η ΑΕΠ παραμένει στην 13η θέση.Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 9ης αγωνιστικής:Σάββατο (06/11):ΑΠΟΠ/Κινύρας - Δόξα Κατωκοπιάς