Ισόπαλες με 2-2 Σίτι και Λίβερπουλ

19:59 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Χορταστικό ήταν το ντέρμπι της Μάντσεστερ Σίτι με τη Λίβερπουλ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Απομακρύνεται κι άλλο ο στόχος του τίτλου για τη Σίτι, που πλέον είναι στο -9 από την πρωτοπόρο Γιουνάιτεντ.Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και κατάφεραν να προηγηθουν στο 23ο λεπτό, με τον Ντζέκο να γράφει το 1-0.Η απάντηση της Λίβερπουλ, ωστόσο, ήταν άμεση, με τον Στάριτζ να κάνει το 1-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος οι Reds ήταν καλύτεροι και τελικά εξαργύρωσαν την υπεροχή τους με ένα υπέροχο
γκολ από τον Τζέραρντ στο 72ο λεπτό.Η Σίτι, όμως, δεν το έβαλε κάτω και τελικά κατάφερε να φτάσει στο 2-2 και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο πλούσιο ταλέντο του Κουν Αγκουέρο, ο οποίος από πολύ πλάγια θέση νίκησε τον Ρέινα στο 78`. Η Λίβερπουλ πίεσε για τη νίκη μέχρι το 90` και... άγχωσε τη Σίτι, αλλά ο Χαρτ κράτησε το 2-2.Τα παιχνίδια της 25ης αγωνιστικήςΣάββατο 2/2ΚΠΡ - Νόριτς 0-0Άρσεναλ - Στόουκ 1-0 (78' Ποντόλσκι)Έβερτον - Άστον Βίλα 3-3 (21' Ανιτσέμπε, 69' και 93' Φελαϊνί / 2' και 61' Μπεντέκ, 24' Αγκμπονλαχόρ)Νιούκαστλ - Τσέλσι 3-2 (41' Χονάς Γκουτιέρες, 68' και 90' Μουσά Σισοκό / 55' Λάμπαρντ, 61' Μάτα)Ρέντινγκ - Σάντερλαντ 2-1 (7' και 85' Κεμπέ / 29' πέν. Γκάρντνερ)Γουέστ Χαμ - Σουόνσι 1-0 (77' Άντι Κάρολ)Γουίγκαν - Σαουθάμπτον 2-2 (25' Κάλντγουελ, 90' Μαλόνεϊ / 64' Λάμπερτ, 85' Σνιντερλέν)Φούλαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (79' Ρούνεϊ) Κυριακή 3/2Γουέστ Μπρομ - Τότεναμ 0-1 (68` Μπέιλ)Μάντσεστερ Σίτι - Λίβερπουλ 2-2 (23` Ντζέκο, 78` Αγκουέρο - 29` Στάριτζ, 72` Τζέραρντ)