Η Ζενίτ κέρδισε με 1-0 την Οσέρ και πήρε μικρό προβάδισμα για να προκριθεί στους ομίλους του Ch. League

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στους ομίλους του Champions League έκανε η Ζενίτ, που επικράτησε με 1-0 της Οσέρ στο Πετρόφσκι στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε στο παιχνίδι η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, που στην πρώτη της ουσιαστικά επίθεση άνοιξε το σκορ. Στο 3` ο Λάζοβιτς γέμισε από τα αριστερά για τον Κερζάκοφ και αυτός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες

καλές στιγμές στα λεπτά που ακολούθησαν, ενώ η Οσέρ έχασε σημαντική ευκαιρία για να κάνει το 1-1 στο 42ο λεπτό, όταν ο Ολιεχ σημάδεψε το δοκάρι. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι τη συμπλήρωση των 90` και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα των πλέι οφ του Champions League:Τρίτη (17/08):Ζενίτ - Οσέρ: 1-0 (3` Κερζάκοφ)21:45GR Γιουνγκ Μπόις - Τότεναμ21:45GR Ρόζενμπουργκ - Κοπεγχάγη 21:45GR Σπάρτα Πράγας - Ζίλινα21:45GR Ντιναμό Κιέβου - Αγιαξ

Τετάρτη (18/08):21:45GR Σάλτσμπουργκ - Χάπο