Με γκολ του Ρουίζ στις καθυστερήσεις ο Αρης νίκησε 1-0 την Αούστρια Βιέννης στην Θεσσαλονίκη

Με πρωταγωνιστική και σκόρερ τον Κάρλος Ρουίζ, που ήρθε από τον πάγκο, ο Αρης νίκησε 1-0 την Αούστρια Βιέννης στο κατάμεστο Κλεάνθης Βικελίδης και πήρε το θετικό αποτέλεσμα που έψαχνε ενόψει της ρεβάνς στην Αυστρία στις 26 Αυγούστου. Οι παίκτες του Κούπερ παρουσίασαν δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση. Ενα κακό στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σηφάκη να τον κρατάει ζωντανό με τέσσερις σωτήριες επεμβάσεις,

και ένα καλό στην επανάληψη όταν έβγαλε περισσότερη ενέργεια, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και τελικά δικαιώθηκε με το γκολ του Ρουίζ στις καθυστερήσεις του αγώνα. Γκολ που δίνει στον Αρη μικρό προβάδισμα για την είσοδο στους ομίλους τους Europa League.

Μία έκπληξη επεφύλασσε ο Κούπερ στο αρχικό σχήμα. Ο αργεντίνος προτίμησε τελικά τον Τσεσνάουσκις για την αριστερή πτέρυγα, περνώντας τον Τόχα δίπλα στο Ναφτί, αντί του Πρίττα. Ο λιθουανός απείλησε στο πρώτο λεπτό, αλλά η φάση αυτή ήταν η μοναδική που καταγράφηκε για λογαριασμό του Αρη στο πρώτο ημίχρονο.