Η Ζενίτ επικράτησε με 2-0 της Χάιντουκ Σπλιτ για την 3η αγωνιστική του Europa League

Το 3 στα 3 πέτυχε η Ζενίτ στη φάση των ομίλων του Europa League. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 2-0 της Χάινουκ Σπλιτ στο Πετρόφσκι, έφτασε τους 9 βαθμούς και παραμένει στην κορυφή του 7ου ομίλου του Europa League, στον οποίο συμμετέχει και η ΑΕΚ.

Πλούσιο θέαμα και δυνατές μονομαχίες επεφύλασσαν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται ευκαιρίες και εντυπώσεις. Στο 14ο λεπτό ο Σαρμπίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-0 για τη Χάιντουκ, όταν επιχείρησε το σουτ αλλά ο Ζέβνοφ του είπε όχι.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 25ο λεπτό. Ο Ντενίσοφ έβγαλε τη σέντρα, ο Μπουκάροφ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούμπασιτς, που αν και έπεσε στη σωστή πλευρά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το 1-0.

Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πίεσε και για δεύτερο γκολ στη συνέχεια, αλλά χωρίς την επιθυμητή κατάληξη, όπως με τους Ανιούκοφ και Λούκοβιτς στο 39` και στο 40`, και το 1-0 δι