Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 73-62 της Παρτιζάν

Σε ένα παιχνίδι που δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, πέραν της 1ης περιόδου, η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε με 73-62 την Παρτιζάν και ξκίνησε με το... δεξί στην Ευρωλίγκα.

Η Παρτιζάν βρισκόταν κοντά στο σκορ μετά το τέλος της πρώτης περιόδου (17-19) ωστόσο η Ζαλγκίρις ανέβασε σταδιακά την διαφορά, βασιζόμενη κυρίως στην πολύ καλή της άμυνα. Το ημίχρονο βρήκε τους λιθουανούς μπροστά με 14 πόντους (43-29) και στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μαρτούνας Πότσιους με 17 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής ενώ τον ακολούθησε ο Μιλάκνις με 12 πόντους. Από πλευράς των σέρβων ο μόνος που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Κέτσμαν (13 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 19-17,  43-29, 62-45, 73-62