Η Βέροια στον παράδεισο, ο Αρης στην κόλαση

22:10 4/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Σπουδαία νίκη για τη Βέροια, που ανέτρεψε το σε βάρος της 0-1 από το γκολ του Αγγελούδη και με τέρματα των Καλτσά (2) και Ολαϊτάν κέρδισε 3-1 κάνοντας άλμα παραμονής στην κατηγορία Την πιο σημαντική της νίκη στο μαραθώνιο της Super League σημείωσε η Βέροια, που σε ένα επεισοδιακό
ματς, κέρδισε 3-1 τον Αρη, κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής, αφού πλέον έφτασε τους 26 βαθμούς (όσους έχει ΑΕΚ, ΟΦΗ, Πανθρακικός), αφήνοντας τον Αρη τέσσερις βαθμούς πίσω στη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Αγγελούδης άνοιξε το σκορ για τους κίτρινους στο 49', αλλά η Βασίλισσα του Βορρά είχε τις απαντήσεις. Η χρυσή αλλαγή του Καλαϊτζίδη, ο Νίκος Καλτσάς ισοφάρισε στο 65' και στις καθυστερήσεις έδωσε το προβάδισμα, λίγο πριν διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Ολαϊτάν στο 96'. Με την πλάτη στον τοίχο πλέον το συγκρότημα του Μιχαλήτσου, που εκτός του -4 από την παραμονή κινδυνεύει με βαριά καμπάνα από την εισβολή των οπαδών του στον αγωνιστικό χώρο και τις τρεις διακοπές του αγώνα.Πάθος, σκληρά μαρκαρίσματα (αντιαθλητικά σε κάποιες περιπτώσεις), 7 κίτρινες κάρτες και μόλις 17 λεπτά καθαρού χρόνου παιχνιδιού συνέθεσαν το σκηνικού του α' ημιχρόνου. Με τον Γκιγιέρμο Πέρεθ πρωταγωνιστή η Βέροια ήταν η ομάδα, που είχε κυρίως την κατοχή της μπάλας και αυτή, που έφτασε πιο κοντά στην επίτευξη του γκολ. Στο 17' χάθηκε η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σε σουτ του Ολαϊτάν και απόκρουση του Διούδη, ενώ στην επόμενη ο νεαρός τερματοφύλακας του Αρη είχε νέα σωτήρια επέμβαση σε κοντινή προβολή του Μπάρμπα.Η τρίτη ευκαιρία για τη Βέροια σημειώθηκε στο 38' με τον Μπαργκάν να σημαδεύει ελάχιστα άουτ. Ο Αρης από την πλευρά του ήταν πολύ νευρικός, έχοντας τον Τάτο ουσιαστικά εκτός παιχνιδιού, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Στις λιγοστές επισκέψεις του στην περιοχή του Πέρες, οι κίτρινοι δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία και είχαν δύο καλές στιγμές, αρχικά με τον Παπαστεριανό (32') και στη συνέχεια με τον Πουλίδο (39').Με την έναρξη της επανάληψης ο Ολαϊτάν πέταξε στα σκουπίδια μία εξαιρετική του προσπάθεια και η Βέροια πλήρωσε την τέταρτη χαμένη της ευκαιρία. Κι αυτό καθώς ο Αρης στην πρώτη του καθαρή ευκαιρία βρήκε δίχτυα με τον Αγγελούδη. Η στραβοκλωτσιά του Παπαστεριανού βγήκε ασίστ και ο νεαρός επιθετικός των κίτρινων νίκησε από το ύψος του πέναλτι τον Πέρεθ, ανοίγοντας το σκορ στο 49'. Με τα νεύρα τεντωμένα και τον Παππά να συνεχίζει να μοιράζει κάρτες, η Βέροια βγήκε κατευθείαν στην επίθεση, αλλά με την ψυχολογία υπέρ του ο Αρης ήταν πιο ήρεμος πλέον και έδειχνε να έχει τον έλεγχο.Οχι για πολύ όμως. Η αλλαγή του Καλαϊτζίδη αποδείχθηκε χρυσή και ο Καλτσάς τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του ισοφάρισε στο 65'. Για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα χρειάστηκε και η συνδρομή του Πουλίδο, στον οποίο κόντραρε η μπάλα για να αλλάξει πορεία και να καταλήξει στα δίχτυα του Διούδη. Τα νεύρα και οι κάρτες συνέχισαν να κυριαρχούν στο ματς, με τη Βέροια να είναι αυτή, που ψάχνει με μεγαλύτερη πίστη το γκολ. Οι γηπεδούχοι δικαιώθηκαν για την επιμονή τους και στις καθυστερήσεις πήραν το πιο σημαντικό τρίποντο της χρονιάς. Σκόρερ και του δεύτερου γκολ ο Καλτσάς, που με το τέρμα του αυτό δίνει πολύτιμο οξυγόνο στην ομάδα του και σπρώχνει προς την football league τον Αρη. Η Βέροια είχε και τρίτο γκολ με τον Ολαϊτάν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να γράφει το τελικό 3-1. Ακολούθησε εισβολή οπαδών του Αρη, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα την τρίτη διακοπή του αγώνα.