Ο Απόλλωνας το ντέρμπι

20:56 4/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με νικητή τον Απόλλωνα ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής για την Football League. Η "Ελαφρά Ταξιαρχία" επικράτησε με 2-1 του Εργοτέλη στην Ριζούπολη, πέρασε στην δεύτερη θέση και πλησίασε τους Κρητικούς στους τρεις βαθμούς.Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κατσίκη στο 20ό λεπτό και επτά λεπτά αργότερα, η "Ελαφρά Ταξιαρχία" διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Μανιάς τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή του Εργοτέλη και με πλασέ έκανε το 2-0. Λίγο πριν την εκπνοή
του ημιχρόνο, οι Κρητικοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Λαμπίν να αστοχεί στο τετ α τετ και τον Γουμάγια να αποκρούει!Τελικά οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το 2-1 με την έναρξη του β' μέρους και συγκεκριμένα στο 49', όταν ο Κοζορώνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γουμάγιας δεν έδιωξε σωστά και ο Λαμπίν από κοντά μείωσε στο σκορ για τον Εργοτέλη.Οι Κρητικοί στάθηκαν καλύτερα στο δεύτερο μέρος, ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν την ισοπαλία κι έτσι ο Απόλλωνας με τη νίκη του αυτή πέρασε μόνος στην δεύτερη θέση με 41 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Εργοτέλη που προπορεύεται...Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Γουμάγιας, Χατζηζήσης, Διαμαντής, Δεληζήσης, Ιασωνίδης, Τσεμπερίδης (87' Τσεμπερίδης), Κατσίκης (65' Μπάρκογλου, 78' λ.τ Ντιαλό), Φαρινόλα, Μανιάς, Ρόβας, Καμαρά.Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Σαρρής, Ρομάνο, Μπουχαλάκης (72' Χρυσοφάκης), Γιοβάνοβιτς, Γκαντιάγκα, Πίτσος, Βερπακόφσκις (67' Ζαχόρα), Τζανακάκης, Λαμπίν, Γεωργίου (46' Κοζορώνης).