Η Σιένα νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ με 82-65 και ισοφάρισε τη σειρά

Στο πρώτο παιχνίδι η Σιένα δεν υπήρχε στο γήπεδο και αυτό ήταν κάτι που παραδέχτηκαν και οι ίδιοι οι ιταλοί. Στον δεύτερο προημιτελικό όμως, η Μοντεπάσκι παρουσιάστηκε παρασάγγας καλύτερη, έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο εν αντιθέσει με τον Ολυμπιακού, που έμοιαζε να έχει εξαντλήσει όλα του τα κόπλα στο πρώτο ματς. Μοιραία λοιπόν η παρέα του πολύ καλού Νίκου Ζήση δραπέτευσε με 82-65 το διπλό από το ΣΕΦ,
κερδίζοντας με ισοφάρισε σε 1-1 και έχει πλέον το πλεονέκτημα της έδρας... Καλά προετοιμασμένη η Σιένα
Οταν έχεις καεί από χυλό φυσάς και το γιαούρτι λέει ο θυμόσοφος λαός... Πράγματι η Σιένα μετά το ματς-εφιάλτη της Τρίτης (24/3) παρουσιάστη τελείως διαφορετική και σαφώς πιο προσεκτική, ειδικά στην άμυνα της. Οι ελεύθεροι χώροι βέβαια δεν έλειψαν, αλλά ο Ολυμπιακός αυτή τη φορά δεν τους αξιοποίησε όπως μπορούσε, με αποτέλεσμα το σκορ να κινηθεί σε χαμηλά επίπεδα. Η Σιένα εκμεταλλεύτηκε τη δυστοκία των ερυθρόλευκων και παρά το γεγονός ότι δεν ενθουσίασε με την επιθετική της ανάπτυξη, κατόρθωσε χάρη στο ατομικό ταλέντο των παικτων της να εξασφαλίσει ένα σημαντικό προβάδισμα στην 1η περίοδο (20-12, 10').Αυτή ήταν πραγματική Σιένα, αντεπίθεση στο τέλος
Ο Ολυμπιακός σε σχέση με το πρώτο ματς, έμοιαζε να μην πατάει γερά στα πόδια του και φάσεις που ήταν δικές του, αυτή τη φορά τις έχανε. Οι ιταλοί ήταν φανερό πως ήθελαν να ανταποδώσουν την εχθρική... φιλοξενία στην προηγούμενη αναμέτρηση και ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την απόδοση τους πέτυχαν νταμπλ σκορ (30-15, 15')! Οταν έχεις ένα τοσο μεγάλο προβάδισμα, όπως είναι λογικό και βλέπεις καλύτερα στο παρκέ και ενεργείς σαφώς πιο ψύχραιμα απ 'οτι όταν ένα ματς βρίσκεται στον πόντο. Ετσι ο Μος θύμιζε... Γιασικεβίτσιους και ο Στόουνρουκ... Σισκάουσκας. Κάποια στιγμή ομως και αφού ο Ιβκοβιτς ανακάτεψε την τράπουλα, τα δεδομένα άλλαξαν. Με τον πολύπειρο Παπαλουκά σε ρόλο καθοδηγητή ο Ολυμπιακός άρχισε να πηγαίνει σε επίθεσεις βάσει των όσων είχαν σχεδιαστεί στο μπλοκάκι του Ντούντα νωρίτερα σε τάιμ άουτ και ο Παπανικολάου με όμορφη προσπάθεια στον αιφνιδιασμό μείωσε σε 31-39 στην εκπνοή του πρώτου μέρους.Πλησίασε, αλλά η Σιένα είχε τις λύσεις
Με τον Παπαλουκά να συνεχίζει να μοιράζει έτοιμα καλάθια, οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμα περισσότερο με τον Ερτσεγκ (35-39, 22'), αλλά γρήγορα η Σιένα απάντησε και η διαφορά πήγε στο +9 (44-35, 23'), ξεπερνώντας παράλληλα το ρεκόρ της Τρίτης (24/3)... Οι ιταλοί παρά το γεγονός ότι απειλήθηκαν εκ νέου να χάσουν τα ηνία του αγώνα δια χειρός Μαυροκεφαλίδη (47-52, 27'), πέρασαν και πάλι στην επίθεση, κέρδισαν μπόλικες δεύτερες επιθέσεις, με συνέπεια να τελειώσει η τρίτη περίοδο και να βρίσκονται στο +10 (61-51). Απλώς δεν μπορούσε...
Ηταν ηλίου φαεινότερον ότι ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει το αντίδοτο στο επιθετικό κρεσέντο της Σιένα. Δεν μπορούσε να έχει την ανάλογη αποφασιστικότητα στη διεκδίκηση της κάθε μπάλας και μοιραία δεν μπορούσε να ελπίζει σε νίκη. Τρία λεπτά πριν την λήξη η Σιένα κέρδιζε με 77-60. Ο κόσμος είχε αρχίσει να απογοητεύεται