Η Σεβίλη επικράτησε με 3-0 της Σπόρτινγκ Χιχόν και επέστρεψε στην 4η θέση

Εύκολο απόγευμα είχε απέναντι στη Σπόρτινγκ Χιχόν η Σεβίλη. Οι ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 3-0 στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν και επέστρεψαν στην 4η θέση, έχοντας δύο βαθμούς περισσότερους από τη Μαγιόρκα, που επίσης διεκδικεί το τέταρτο εισιτήριο για το Champions League, αλλά έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Σεβίλη – Σπόρτινγκ Χιχόν 3-0 (8’ Κανουτέ, 53’ Φαμπιάνο, 84’ Κάλα)

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι, που πριν συμπληρωθούν οκτώ λεπτά, πέρασαν μπροστά

στο σκορ. Στο σημείο εκείνο ο Αντριάνο εκτέλεσε φάουλ, ο Κανουτέ έπιασε την κεφαλιά την οποία μπλόκαρε ο Χουάν Πάμπλο, αλλά στην επαναφορά ο άσος της Σεβίλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να οργανωθούν σωστά ώστε να φανούν απειλητικοί, ενώ το έργο τους έγινε ακόμα πιο δύσκολο μετά το 32ο λεπτό, όταν έμειναν με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Μπίλιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.