Με 3-0 ηττήθηκε η ΑΕΚ από την Κηφισιά για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ

Νικήτρια σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της φετινής σεζόν αναδείχθηκε η Κηφισιά, επικρατώντας 3-0 της ΑΕΚ, για την τέταρτη αγωνιστική των πλέι άουτ. Το συγκρότημα του Σωτήρη Δρίκου με την μεγάλη αυτή νίκη κάνει σπουδαίο βήμα για παραμονή στη μεγάλη κατηγορία, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα της Ενωσης, χωρίς όμως τίποτα να έχει κριθεί μαθηματικά.

Οι δυο ομάδες πάλεψαν πολύ για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, οι γηπεδούχοι όμως παίζοντας

έξυπνα στα κρίσιμα σημεία πήραν προβάδισμα στα δυο πρώτα σετ, χτυπώντας τους κιτρινόμαυρους τόσο στο αγωνιστικό επίπεδο, όσο και το ψυχολογικό. Οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη παρότι προηγήθηκαν στο δεύτερο σετ δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν τις υψηλές επιδόσεις και μετά και την απώλεια του σετ κατέρρευσαν, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

Το συγκρότημα των βορείων προαστίων μετά την νίκη αυτή ανεβαίνει στους 24 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος χρειάζεται έναν βαθ