Η Σάλκε το ντέρμπι, γκολάρα ο Βιεϊρίνια! (vids.)

19:53 9/3/2013 - Πηγή: Sport.gr
Η Σάλκε είναι η... Βασίλισσα της κοιλάδας του Ρουρ, καθώς πήρε και το δεύτερο φετινό ντέρμπι με την Ντόρτμουντ, επικρατώντας της 2-1 στη Veltins-Arena για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, η οποία είχε και... ελληνικό χρώμα, καθώς ο "δικός" μας Αντελίνο Βιεϊρίνια σκόραρε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Βόλφσμπουργκ!Στο ντέρμπι η Σάλκε μπήκε... φουριόζα και το εξαργύρωσε με δύο γκολ
στο ημίχρονο. Μόλις στο 11' ο Ντράξλερ με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 25' ο Χούντελαρ έκανε το 2-0 με κεφαλιά. Το μόνο που κατάφερε ή Ντόρτμουντ ήταν απλώς να μειώσει στο τελικό 2-1 με τον Λεβαντόφσκι στο 60ό λεπτό.Η Μπάγερν συνέχισε νικηφόρα, ωστόσο για να το πετύχει απέναντι στη Φορτούνα, καρδιοχτύπησε. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές στο Μόναχο, αλλά το γκολ του Μπόατενγκ στο 86' έδωσε τη νίκη με 3-2 στην Μπάγερν.Εντυπωσιακή η Βόλφσμπουργκ, ακόμα πιο εντυπωσιακός ο Βιεϊρίνια, που πέτυχε γκολάρα στο 5-2 των "Λύκων" στην έδρα της Φράιμπουργκ.Νέα απώλεια για τη Λεβερκούζεν, που ηττήθηκε 0-1 στην έδρα της Μάιντς. Δράστης ο Αντρέας Ιβανσιτς που "εκτέλεσε" την Μπάγερ από το σημείο του πέναλτι. Σημαντική νίκη, τέλος, πέτυχε η Χόφενχαϊμ, που πέρασε με 3-0 από την έδρα της ουραγού Γκρόιτερ.Η γκολάρα του ΒιεϊρίνιαΣάλκε - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-1