Η Ντόρτμουντ... γάζωσε τη Βέρντερ (vid.)

Εντυπωσιακή εμφάνιση από την Ντόρμουντ, η οποία νίκησε με 5-0 τη Βέρντερ στη Βρέμη!Μετά το διπλό στην έδρα της Χόφενχαϊμ, η Ντόρμουντ πέρασε νικηφόρα και από τη Βρέμη, διαλύοντας τη Βέρντερ.Το... χορό των γκολ άνοιξε στο 9ο λεπτό ο Ρόις και 10 λεπτά αργότερα ο Γκότσε έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.Η Βέρντερ δεν κατάφερε να αντιδράσει, με την Μπορούσια να είναι καλύτερη και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.Ο
Σαντάνα έκανε στο 49` το 3-0, ενώ Λεβαντόφσκι και Μπλαστσικόφσκι διαμόρφωσαν το τελικό 5-0, με τέρματα στο 81` και το 85`.Με τη νίκη αυτή η Ντόρτμουντ ανέβηκε τρίτη, εκμεταλλευόμενη με τον καλύτερο τρόπο την ήττα της Αϊντραχτ από τη Λεβερκούζεν.Το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:Παρασκευή 18/1Σάλκε-Ανόβερο 5-4 (44’, 88’ Φαρφάν, 49’ Ντράξλερ, 64’ Χέγκερ, 67’ Μάρικα- 55’ Πίντο, 59’, 68’ Χούζτι, 90+2’ Ντιούφ)Σάββατο 19/1 Μπάγερν Μονάχου-Γκρόιτερ Φιρτ 2-0 (26’, 61’ Μάντζουκιτς) Λεβερκούζεν-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (31’ Μπένις, 33’ Κίσλινγκ, 58’ Σούρλε-78’ Μάιερ) Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-0 (51’ Ντιέγκο, 67’ Μάντλουνγκ) Χόφενχαϊμ-Γκλάντμπαχ 0-0 Μάιντς-Φράιμπουργκ 0-0 Βέρντερ Βρέμης-Ντόρτμουντ 0-5 (9` Ρόις, 19` Γκότσε, 49` Σαντάνα, 81` Λεβαντόφσκι, 85` Μπλαστσικόφσκι)Κυριακή 20/1 Νυρεμβέργη-Αμβούργο 16:30 Φορτούνα Ντίσελντορφ-Άουγκσμπουργκ 18:30