Δεύτερος ο Εθνικός

23:50 19/1/2013 - Πηγή: AEK365

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης σημείωσε την 10η νίκη στο πρωτάθλημα της Volleyleague ΟΠΑΠ και την τρίτη συνεχόμενη και ανακατέλαβε την 2η θέση στον βαθμολογικό πίνακα από τον Παμβοχαϊκό που αγωνίζεται τη Δευτέρα με τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Θανάση Μουστακίδη επικράτησε 3-1 (25-16, 22-25, 25-23, 25-22) σε αγώνα που άρχισε με μια ώρα καθυστέρηση καθώς προηγήθηκε ο αγώνας Νίκη Αλεξανδρούπολης - ΕΑ Λάρισας για το πρωτάθλημα Α2 Γυναικών.

Η Νίκη έμεινε στους 15

βαθμούς και πλέον αισθάνεται την πίεση του Παναθηναϊκού που ανέβηκε στους 11 βαθμούς.

Ο Εθνικός είχε πιο πολλές λύσεις στην επίθεση, ενώ στο 2ο σετ ο Μουστακίδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες από τον πάγκο αλλά αυτό παραλίγο να κοστίσει στους ακρίτες. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Ανέστης Δαλακούρας με 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (15/21 τελειωμένες επιθέσεις), ενώ ο Γιώργος Παπάζογλου έκανε τη διαφορά στο μπλοκ. Ο αγώνας είχε ένταση και σασπένς, ειδικά στο 3ο σετ όπου αμφισβητήθηκαν οι αποφάσεις των διαιτητών και από τις δύο ομάδες. Από τη Νίκη ξεχώρισε ο Ντάμπουβιτς και ο Ποτολίδης.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Ράιτς 22 (21/37 επ., 1 άσο), Κόβατς 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 11 (5/109 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 17 (15/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 48% άριστες), Κουμεντάκης 14 (9/2 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 79% υπ. - 58% άριστες), Μίτρεφ -λ (50% υπ. - 38% άριστες) / Δαλακούρας Κ., Καβαρατζής, Κυριακίδης, Κοντοστάθης-λ.

Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 2 (2/9 επ., 1 άσο, 56% υπ. - 33% άριστες), Μακλάχλιν 16 (12/23 επ., 4 άσοι, 84% υπ. - 58% άριστες), Γάτσης 3 (2/5 επ., 1 άσο), Ντάμποβις 6 (5/9 επ., 1 άσο), Γκεοργκίεφ 17 (16/33 επ., 1 μπλοκ), Ποτολίδης 15 (11/14 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης -λ (83% υπ. - 63% άριστες) / Γεωργόπουλος Β. 5 (5/10 επ., 75% υπ. - 58% άριστες), Παράσογλου.