Η Μάντσεστερ Σίτι προκρίθηκε στον τελικό, επικρατώντας με 1-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με 1-0 επικράτησε η Μάντσεστερ Σίτι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον ημιτελικό του FA Cup στο Γουέμπλεϊ και πλέον έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο της τρόπαιο μετά από 34 χρόνια. Οι πολίτες, με το γκολ του Μπαλοτέλι στο 52`, κατάφεραν να προκριθούν εις βάρος της ομάδας του σερ Αλεξ Φέργκιουσον, από την οποία στα 3 τελευταία ματς έχουν υποστεί ισάριθμες ήττες.
Η Σίτι θα αντιμετωπίσει στον τελικό μία εκ των Μπόλτον-Στόουκ, που αγωνίζονται την Κυριακή (17/4) στον δεύτερο ημιτελικό του Γουέμπλεϊ. Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις φάσεις και την κατοχή να είναι μοιρασμένες. Πιο δραστήρια η Γιουνάιτεντ στα πρώτα λεπτά, έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και είχε και 2-3 καλές φάσεις να ανοίξει το σκορ. Στο 14` ο Μπερμπάτοφ θα χάσει σημαντική ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, καθώς στο τετ-α-τετ θα βρει μπροστά του τον Χαρτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης θα κάνει την προβολή, μετά από πάσα του Νάνι, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγα εκατοστά άουτ.Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Σίτι σημειώθηκε στο 32` με το γυριστό σουτ του Μπάρι από το ύψος του πέναλτι να περνάει λίγο άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Κομπανί θα επιχειρήσει ένα δυνατό σουτ, το οποίο... θα γλείψει το δοκάρι του Φαν ντε Σαρ.Γκολ ο Τουρέ, αποβολή ο Σκόουλς
Η επανάληψη είχε χρώμα γαλάζιο. Στο 52` η πολύ ανεβασμένη Σίτι κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Τουρέ, καθώς μετά από τραγικό λάθος του Κάρικ, ο ιβοριανός θα βρεθεί μόνος του με τον Φαν ντε Σαρ και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στην συνέχεια, οι πολίτες, έχοντας την ψυχολογία στα ύψη από το γκολ, δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες, με μεγαλύτερη την κεφαλιά του Λέσκοτ στο 63`. Τρία λεπτά αργότερα, οι κόκκινοι διάβολοι θα βρεθούν μια ανάσα από την ισοφάριση. Ο Νάνι θα εκτελέσει φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει στο δοκάρι.Οι ελπίδες για την ομάδα του σερ Αλεξ Φέργκιουσον θα σβήσουν ουσιαστικά στο 72`, όταν ο Σκόουλς θα αντικρίσει απευθείας την κόκκινη κάρτα, μετά το πολύ σκληρό μαρκάρισμα στο Ζαμπαλέτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10. Η Γιουνάιτεντ δεν θα μπορέσει να απειλήσει, ο Ρομπέρτο Μαντσίνι θα κρατήσει πίσω την ομάδα για να διασφαλίσει το σκορ και η Σίτι θα βρεθεί στο τελικό της ιστορικότερης διοργάνωσης του νησιού.Αναλυτικά οι συνθέσεις των 2 ομάδων:Μάντσεστερ Σίτι (Μαντσίνι): Χαρτ, Ζαμπαλέτα, Κομπανί, Λεσκότ, Κολάροφ, Ντε Γιόνγκ, Μπάρι, Γιάγια Τουρέ, Σίλβα (87` Βιεϊρά, Τζόνσον (79` Ράιτ Φίλιπς), ΜπαλοτέλιΜάνστεστερ Γιουνάιτεντ (Φέργκιουσον): Φαν Ντερ Σαρ, Ο'Σέι (84` Φάμπιο), Φέρντιναντ, Βίντιτς, Εβρά, Σκόουλς, Κάρικ, Παρκ, Βαλένσια (65` Ερνάντεζ), Μπερμπάτοφ (74` Αντερσον), Νάνι