Η Παλέρμο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε με 3-2 της Ρόμα

Την ευκαιρία να αυξήσει την διαφορά της από τους διώκτες της και να κλειδώσει την 5η θέση που οδηγεί στο Europa League της επόμενης σεζόν έχασε η Ρόμα, που γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-3 από την Παλέρμο σε ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, το οποίο άνοιξε την 33η αγωνιστική της Serie A, και δεν μπόρεσε να συνδυάσει με νίκη την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς του συλλόγου. Οι τζιαλορόσι εμφανίστηκαν καλύτεροι
στα πρώτα λεπτά και ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Μπασίνοβιτς ανέτρεψε τον Μένεζ και ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τότι.Η Παλέρμο, όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 43` με τον Πινίγια να ευστοχεί από τα 11 βήματα.Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το δεύτερο γκολ τους. Και ενώ η Ρόμα ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο την αντίπαλη εστία, η Παλέρμο έκανε το 2-1 στο 84` με τον Πινίγια να δημιουργεί και τον Ερνάντες να εκτελεί.Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν το τρίποντό τους στην εκπνοή του αγώνα με τον Ερνάντες να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και να κάνει το 3-1. Η Ρόμα κατάφερε να μειώσει την διαφορά των τερμάτων, κάνοντας το 2-3 στις καθυστερήσεις με τον Βούτσινιτς, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής: