Η Κοπεγχάγη επικράτησε με 4-1 της Βίμπι και προκρίθηκε στους 16 του Κυπέλλου Δανίας

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των ομίλων του Champions League, Κοπεγχάγη δεν δυσκολεύτηκε να κάνει την ανατροπή κι επικρατώντας με 4-1 της Βίμπι εκτός έδρας πήρε την πρόκριση στη φάση των 16 του Κυπέλλου Δανίας.

Η ομάδα της 4ης κατηγορίας του δανέζικου πρωταθλήματος

αιφνιδίασε την αντίπαλό της ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μέλντγκααρντ. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι συνήλθαν γρήγορα και με 3 γκολ μέσα σε διάστημα 8 λεπτών... καθάρισαν ουσιαστικά την πρόκριση.

Ο Βίνγκααρντ έφερε το ματς στα ίσα στο 23ο λεπτό και στη συνέχεια ο Φρεντέρικσεν... χτύπησε δις. Στο 27` έδωσε με κεφαλιά προβάδισμα στην ομάδα του και 4 λεπτά αργότερα ανέβασε στο 3-1 τον δείκτη του σκορ.

Η επανάληψη είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Σέργουιν να διαμορφώνει με αυτογκόλ το τελικό 4-1 στο 58`.

Η σύνθεση της Κοπεγχάγης: Κρίστενσεν, Οβιέδο, Λάρσον, Γιόργκενσεν, Γένσεν (62` Σκόβγκααρντ), Ντελάνεϊ, Κρίστενσεν, Νόρεγκααρν