Η εθνική ομάδα γυναικών νίκησε με 57-52 τον Καναδά και ελπίζει στην πρόκριση

Μεγάλη νίκη της εθνική ομάδα γυναικών για την δεύτερη αγωνιστική της Β' φάσης του Μουντομπάσκετ της Τσεχίας καθώς επικράτησε του Καναδά με 57-52.Η ομάδα του Κώστα Μίσσα πήρε την πολυπόθητη νίκη σε ένα ματς που είχε μέχρι το τέλος αμείωτο ενδιαφέρον και θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης την Τετάρτη (29/9) απέναντι στην Λευκορωσία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στον αγώνα και ήλεγχε το ματς. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Η Εθνική ομάδα μάλιστα θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερη διαφορά

μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς βρέθηκε μπροστά με 12-7, αλλά όλες οι παίκτριες ήταν πολύ άστοχες.

Η αστοχία της Εθνικής κράτησε για 6 ολόκληρα λεπτά (από το 7' ως το 13') και ήταν τυχερή που ο Καναδάς κατάφερε να περάσει μπροστά μόλις με 1 πόντο με 13-12 και 16-15.Ευτύχως όμως για την εθνική ομάδα οι παίκτριες αφυπνίστηκαν σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και με ένα επιμέρους σκορ 13-4 πήγαν στα α