«Μεγάλος με Μάικ»

Με επιβλητική εμφάνιση σε βάρος της ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικ Γαλάκο, που πέτυχε χατ τρικ επικράτησε 3-0 μπροστά σε 30.000 θεατές.Σε ένα... καθαρό ντέρμπι το οποίο δεν είχε ούτε μία κίτρινη κάρτα, ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο προκαλώντας μεγάλη εντύπωση στην ποικιλία του παιχνιδιού του. Οι Πράσινοι έφταναν πολύ εύκολα στην περιοχή του Δικεφάλου και με τον Γαλάκο να σκοράρει στο 2' και το 41', το σκορ ήταν 2-0 από το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη η ΑΕΚ στο διάστημα που πίεσε κέρδισε πέναλτι, όμως ο Κωνσταντίνου απέκρουσε την εκτέλεση του Θώδη στο 59'. Τέσσερα λεπτά αργότερα και ο Γαλάκος, ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε ο Παναθηναϊκός διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.*Στις 28 Σεπτεμβρίου του 1970 η ΑΕΚ πέτυχε μεγάλη νίκη