Η Μπαρτσελόνα επιβλήθηκε με 4-1 της Μάλαγα και αύξησε στο +4 την διαφορά από την 2η Ρεάλ

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύθηκε την γκέλα της Ρεάλ Μαδρίτης η Μπαρτσελόνα, που επιβλήθηκε με 4-1 της Μάλαγα στο Καμπ Νου και αύξησε στους 4 βαθμούς την διαφορά της από τους μαδριλένους που ακολουθούν στην 2η θέση. Γνωρίζοντας ήδη την ισοπαλία της Ρεάλ με την Αλμερία (1-1), οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 7ο μόλις λεπτό ο Αλβες γέμισε για τον Ινιέστα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έγραψε το 1-0.Δέκα λεπτά αργότερα Μέσι και Βίγια συνδυάστηκαν ωραία,
με τον ισπανό να είναι ο τελικός αποδέκτης, να πλασάρει τον Ασένχο και να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων. Την σκυτάλη πήρε ο Πέδρο, που στο 36` εκμεταλλεύθηκε την ασταθή απόκρουση του Ασένχο στο σουτ του Μέσι και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0.Εχοντας προβάδισμα τριών τερμάτων, οι καταλανοί εμφανίστηκαν πιο χαλαροί μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και επέτρεψαν στην Μάλαγα να ανεβάσει την απόδοσή της και να φτάσει στο γκολ, στο 68ο λεπτό με τον Ντούντα.Η Μπαρτσελόνα αύξησε εκ νέου όμως