Η Ατλέτικο ήπιε το αίμα των "νυχτερίδων" (4-2)

Οι ροχιμπλάνος επικράτησαν 4-2 των "νυχτερίδών" του Ουνάι Εμερι, στο Βιθέντε Καλντερόν και έκαναν αποφασιστικό βήμα πρόκρισης για τον τελικό, που θα γίνει στο Βουκουρέστι τον ερχόμενο Μάιο.Ζωντανή, πάντως, στο κυνήγι της πρόκρισης έμεινε η Βαλένθια, η οποία μείωσε με κεφαλιά του Ρικάρντο Κόστα στις καθυστερήσεις.Ο Φαλκάο άνοιξε το σκορ στο 18', αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Ζόνας ισοφάρισε σε 1-1.Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ήταν καταιγιστική στην επανάληψη. Στο 48' ο Μιράντα με κεφαλιά μέσα στην καρδιά της άμυνας, έκανε το 2-1 και στο 54' ο Αντριάν
Λόπεζ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.Στο 78' ο Φαλκάο απέδειξε για ακόμη μια φορά την ποδοσφαιρική του αξία, ιδιοφυία και τη δεινότητα στο σκοράρισμα, πετυχαίνοντας ένα καταπληκτικό γκολ με σουτ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 4-1, που καθιστά την Ατλέτικο ακλόνητο φαβορί για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης, παρά το γκολ του Ρικάρντο Κόστα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.