Βλέπει τελικό με ανατροπή η Σπόρτινγκ!

Αν και βρέθηκαν πίσω με 0-1, οι πορτογάλοι γύρισαν το ματς, επικρατώντας 2-1 της Μπιλμπάο στο "Αλβαλάδε" στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό.O Αουρτενέτσε στο 53', με σουτ από κοντά, άναψε φωτιές στην κερκίδα που φιλοξένησε τους 4.000 βάσκους, ανοίγοντας το σκορ για την Μπιλμπάο.Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι έξι λεπτά αργότερα, όταν ύστερα από σουτ του Αμορεμπιέτα η μπάλα τράνταξε το δεξί κάθετο δοκάρι της Μπιλμπάο, κυλώντας βασανιστικά... παράλληλα από τη γραμμή του τέρματος.Αφού, λοιπόν, δεν ήρθε το 2-0, ήρθε η απάντηση των γηπεδούχων. Στο 76' ο Ινσούα με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής
ισοφάρισε σε 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο κορυφαίος του γηπέδου, Καπέλ, έβαλε τη... σφραγίδα του στον ημιτελικό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 με σουτ από το ύψος της περιοχής.Μάλιστα, οι πορτογάλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 85' με τον Καρίγιο να αστοχεί σε σουτ - κεραυνό από το ύψος του πέναλτι.