Η Αρσεναλ επικράτησε με 3-0 της Σίτι στο Μάντσεστερ και την έπιασε στη 2η θέση

Την παράδοση που τη θέλει να φεύγει με τους τρεις βαθμούς από το Σίτι οφ Μάντσεστερ Στάντιουμ διατήρησε η Αρσεναλ. Οι κανονιέρηδες του Αρσέν Βενγκέρ επικράτησαν με 3-0 της Σίτι στο Μάντσεστερ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Premier League και την έπιασαν στην θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι

μπήκαν με το αριστερό στον αγωνιστικό χώρο, καθώς στο 5ο μόλις λεπτό ο Μπογιάτα ανέτρεψε τον Σαμάκ και δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα παίρνοντας τον δρόμο για τα αποδυτήρια και αφήνοντας τη Σίτι με δέκα παίκτες.

Δεδομένου του αριθμητικού πλεονεκτήματός της, η Αρσεναλ πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και επέβαλλε τον ρυθμό της, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Χαρτ. Η πίεσή της απέδωσε καρπούς στο 21ο λεπτό όταν ο Αρσάβιν έπαιξε το ένα δύο με τον Νασρί, αυτός πέρασε τον Μπάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.

Στο 39` οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Κόμπανι ανέτρεψε τον Φάμπρεγκας, αλλά αυτός δεν μ