Η Αϊντχόβεν διέσυρε την Φέγενορντ, επικρατώντας με 10-0!

Δεν είναι ένα, ούτε δύο, αλλά 10! Η Αϊντχόβεν διέσυρε με 10-0 την Φέγενορντ στο Φίλιπς Στάντιον στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Eredivisie, αφήνοντας τον τίτλο του ντέρμπι στα... χαρτιά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ράις, που πέτυχε τρία τέρματα, ενώ τα οκτώ από τα δέκα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ράις άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 24`. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λέερνταμ αντίκρισε

απευθείας κόκκινη κάρτα και αποβλήθηκε, γεγονός καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, καθώς μετά την αποβολή η Φέγενορντ κατέρρευσε.

Η συνέχεια ανήκει αποκλειστικά στην Αϊντχόβεν. Στο 39` ο Αφελάι έκανε το 2-0 και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι. Στο 47` ο Ράις έκανε το 3-0 και στο 49` ο Τοϊβόνεν το 4-0.

Στο 55ο λεπτό και στο 59ο ο Λανς και ο Ρέις αντίστοιχα ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 6-0 και στο 62` ο Ντζούντζακ σε 7-0. Ο ίδιος παίκτης σκόραρε και στο 77` από το σημείο του πέναλτι, ενώ είχε προηγηθεί το γκολ του Ενχελααρ στο 69`. Το κ