Γκολ και νίκη 49 μέρες μετά για τον Λεβαδειακό, 2-1 τον Αρη

Το ημερολόγιο έδειχνε 22 Σεπτεμβρίου όταν ο Λεβαδειακός πετύχεναι γκολ και νικούσε με 3-0 τον Πανιώνιο. Εκτοτε οι Βοιωτοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν και μοιραία δεν κέρδιζαν. Ετσι, φτάσαμε 49 μέρες μετά, όπου Ζησόπουλος και Βασιλείου βρήκαν δίχτυα και οδήγησαν την ομάδα του Γιώργου Παράσχου στη νίκη με 2-1 επί του Αρη, που είχε για κορυφαίο τον Βελλίδη, ο οποίος αποσόβησε τουλάχιστον δύο ακόμη τέρματα. Με δέκα από το
49' οι κίτρινοι λόγω αποβολής του Γκέσιου. Πρώτη ήττα για τους Θεσσαλονικείς από την ημέρα που ανέλαβαν την τεχνική τους ηγεσία οι Πασιαλής-Μπουγιουκλής.Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν ενθουσιώδεις στο παιχνίδι με τον Καπετάνο να έχει 2-3 τελικές προσπάθειες, όχι όμως κάτι το ιδιαίτερο για να ανησυχήσει τον Κυριακίδη. Ο Λεβαδειακός μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήρε τα ηνία και άνοιξε το σκορ στο 22' με εκπληκτικό γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση.Ο Βασιλείου έβγαλε στον Πόι δεξιά, αυτός αφού ξεπέρασε τον Μαργαρίτη, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Ζησόπουλος που είχε προωθηθεί με εκπληκτικό τακουνάκι άνοιξε το σκορ για τον Λεβαδειακό κάνοντας το 1-0.Ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει στο 37' χάνοντας καλή ευκαιρία με τον Γκέσιο, που σούταρε μόλις πάνω από τα δοκάρια άουτ. Ο,τι δεν κατάφερε ο Γκέσιος, το πέτυχε ο Κανούλας στο 40', όταν ύστερα από σέντρα του Καπετάνου, ο Νταμαρλής πήρε την πρώτη κεφαλιά-πάσα για τον επιθετικό του Αρη που πήρε κεφαλιά, ο Κυριακίδης απέκρουσε, αλλά με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1.Ωστόσο, ο Λεβαδειακός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια σκοράροντας στο 43' με τον Βασιλείου. Μετά από κόρνερ του Μίλιεβιτς, Ροτζέριο, Κόρμπος, Γεωργίου έπαιξαν βόλεϊ στην περιοχή του Αρη και ο Βασιλείου με γυριστό σουτ έκανε το 2-1 για τον Λεβαδειακό.Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αποβολή για τον Αρη, καθώς ο Γκέσιος στο 49' προσπάθησε να πάρει πέναλτι και είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μάνταλου για θέατρο αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για σχεδόν ένα ημίχρονο!Ο Λεβαδειακός έψαξε το τρίτο γκολ, όμως ο Βελλίδης σε δύο περιπτώσεις, στο 56' σε γυριστό σουτ του Κόρμπου και στο 67' σε σουτ του Πόι αποσόβησε τον κίνδυνο και κράτησε ζωντανό τον Αρη στην διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Οι κίτρινοι στο τελευταίο δεκάλεπτο πίεασε τους Βοιωτούς που οπισθοχώρησαν αναίτια για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.Στο 91' θα μπορούσε να ισοφαρίσει ο Αρης, αν ο Παπαζαχαρίας που βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, έκανε καλά το σουτ και δεν έπιανε... αέρα. Στο 93' οι κίτρινοι κέρδισαν φάουλ με τον Βελλίδη να ανεβαίνει στα αντίπαλα καρέ και με το διώξιμο από τους αμυντικούς του Λεβαδειακού, οι Βοιωτοί θα μπορούσαν στην κόντρα να σκοράρουν, αφού δεν υπήρχε τερματοφύλακας στο τέρμα, όμως ο Ροτζέριο σημάδεψε το δοκάρι.