Γιορτάζει με τεσσάρα και πλέον απειλεί

Τεράστια νίκη για τον Αρη, που στο 71' έχανε με 2-1 και κινδύνευε να χάσει το τρένο των πλέι οφ, αλλά είχε τα ψυχικά αποθέματα και με τέρματα του κορυφαίου Ουμπίντες, του Τριφανταφυλλάκου και του Νέτο σε έξι λεπτά γύρισε το ματς. Οι παίκτες του Μασάδο έφτασαν πλέον τους 39 βαθμούς, τρεις πίσω από την 5η ΑΕΚ και μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος από την άλλη, που είχε σε μεγάλη μέρα τον Κούτσι (δύο γκολ), έχασε την ευκαιρία να ξεμπερδεύει με την υπόθεση
παραμονή και πέταξε στα σκουπίδια την ανατροπή, που είχε κάνει στο γκολ του Φατί. Στους 29 βαθμούς παραμένουν οι κυανέρυθροι, τέσσερις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.Ορεξάτες και με διάθεση να παίξουν ποδόσφαιρο χωρίς σκοπιμότητες μπήκαν οι δύο ομάδες στο Βικελίδης, με τον Πανιώνιο να παρατάσσεται με δύο επιθετικούς, τους Ντιμπαλά και Κούτσι, οι οποίοι ταλαιπωρούσαν τους Σανκαρέ-Ντίκο, αλλά δεν είχαν καλές τελικές προσπάθειες. Η επιλογή αυτή έδωσε χώρους στους γηπεδούχους, που στο πρώτο 20λεπτο είχαν τρεις καλές στιγμές να ανοίξουν το σκορ με Κανούλα, Νέτο και Ούμπιντες, αλλά στο 23' είχαν την ατυχία να "χάσουν" τον Ακόστα (απουσίαζαν και οι τραυματίες Καστίγιο, Λαζαρίδης), που ένιωσε ενοχλήσεις.Οι κυανέρυθροι σταδιακά προσαρμόστηκαν αμυντικά και έκλεισαν τους διαδρόμους, αλλά προδόθηκαν από τις εξαιρετικές εκτελέσεις του Ουμπίντες. Ο αργεντινός με σέντρα ξυραφιά στο 33' έδωσε τη δυνατότητα στον Φατί να βρει δίχτυα και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του. Τα πανηγύρια δεν κράτησαν πολύ, αφού στο 39' Ρόβας και Ντιμπαλά συνδυάστηκαν άψογα και ο Κούτσι ισοφάρισε από κοντά. Ο κοσοβάρος (πολιτογραφημένος φινλανδός) μάλιστα είχε στο 41' την ευκαιρία να κάνει το 2-1, αλλά ο Βελλίδης έσωσε.Ο Μασάδο αντικατέστησε τον Κανούλα, που δεν φάνηκε, με τον Παπαζαχαρία (ανέβηκε ο Καπετάνος, στις πτέρυγες ο Ουμπίντες), θέλοντας να ανοίξει την οργανωμένη άμυνα του Πανιωνίου από τις άκρες. Οι διάδρομοι όμως ήταν κλειστοί, οι κίτρινοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν τον Μιχαηλίδη και οι κυανέρυθροι την ίδια ώρα ήταν απειλητικοί στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές και μετά από λάθος του νεαρού Τσουκάνη, ο Μενδρινός βρήκε τον Κούτσι, που όπως στο πρώτο γκολ βρέθηκε στη σωστή θέση και στο 63' έδωσε προβάδισμα στον Πανιώνιο.Ο Αρης όμως, που αναγκαστικά έπαιξε με τον Ντίκο τραυματία για 25' (είχε κάνει και τις τρεις αλλαγές), βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και απάντησε. Οχι μία φορά, αλλά τρεις μέσα σε έξι λεπτά! Αρχικά ο καλύτερος παίκτης των κίτρινων, ο Ουμπίντες, ισοφάρισε στο 72' από σέντρα του Καζναφέρη (λίγο νωρίτερα είχε προλάβει και τετ α τετ του Ντιμπαλά), η χρυσή αλλαγή, ο Τριανταφυλλάκος στο 76' με το παρθενικό του γκολ έκανε το 3-2 και ο Νέτο στο 78' διαμόρφωσε τον θρίαμβο, γράφοντας το 4-2. Τεράστια νίκη για τον Αρη με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων για τις δύο ομάδες.