Μήτρογλου, εσύ σούπερ σταρ!

Ο διεθνής επιθετικός πήρε τη μπάλα από το χώρο του κέντρου μετά από κλέψιμο του Αναστασάκου και αφού διάνυσε το μισό γήπεδο και πέρασε δύο (!) φορές τον Εντιμάρ, αλλά και τους Βάλλα, Βασιλακάκη με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Λυμπερόπουλου κάνοντας το 1-0 για τον Ατρόμητο στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.Ο Μήτρογλου έφτασε τα 15 γκολ, ακριβώς τα μισά από όσα έχει πετύχει φέτος όλος ο Ατρόμητος στο πρωτάθλημα (30), ενώ έπιασε στην πρώτη θέση των σκόρερ τον Σεμπάστιαν Λέτο του Παναθηναϊκού.Οι
Περιστεριώτες έσπασαν το ρεκόρ με 13 νίκες στην Α' Κατηγορία και βρίσκονται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, την ώρα που η ελεύθερη πτώση της Ξάνθης συνεχίζεται με 8 συνεχόμενες ήττες.Από μία καλή στιγμή είχαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, προκειμένου να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενες στο σκορ. Για τον Ατρόμητο, στο 37' από γύρισμα του Καραγκούνη, ο Μήτρογλου σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Λυμπερόπουλου, ενώ για την Ξάνθη στο 45' από γύρισμα του Μαρσελίνιο, ο Σουάνης δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον Τομάς να απομακρύνει πάνω στη γραμμή.Αποβολή του ΚομεσίδηΣτο 52' ανατράπηκαν οι αρθμητικές ισορροπίες του αγώνα, καθώς ο Κομεσίδης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μήτσιου και άφησε την Ξάνθη με παίκτη λιγότερο. Παρόλα αυτά απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Μαρσελίνιο και τον Φλίσκα για να ανοίξει το σκορ.Ο Δώνης έριξε στο τερέν, αρχικά τον Μπρίτο και στη συνέχεια τον Αναστασάκο, κάνοντας πιο επιθετικό τον Ατρόμητο ώστε να πετύχει ένα γκολ που θα του έδινε τη νίκη. Από την άλλη, ο Ουζουνίδης κάλυψε το κενό στο αριστερό άκρο με τον Εντιμάρ και θυσιάζοντας τον Σουάνη και κατόπιν έβαλε τον Μαρκόφσκι αντί του Βλαχοδήμου.Ο Ατρόμητος τελικά πέτυχε το γκολ με τον Μήτρογλου στο 82', ενώ ο Μαρκόφσκι τρία λεπτά αργότερα έχασε κλασική ευκαιρία για να ισοφαρίσει για την Ξάνθη, που για ένα ακόμη ματς, όγδοο σερί έφυγε δίχως κανένα βαθμολογικό όφελος από το γήπεδο.