Γιατρικό με νίκη επί της Καβάλας για Αρη

Ο Αρης έδειξε να ξεπερνά τις τρείς συνεχόμενες ήττες (δύο σε Ελλάδα, μία σε Ευρώπη) και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα απέναντι στην, πάντα μαχητική, Καβάλα, με σκορ 80-72. Η ομάδα του Σαρόν Ντούκερ διατηρούσε με δυσκολία το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο αλλά αλλά στο 3ο δεκάλεπτο κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και να διαμορφώσει τις προϋποθέσεις ώστε να το τελειώσει στο 4ο. Καλύτεροι των γηπεδούχων
αναδείχθηκαν οι... συνήθεις ύποπτοι Ταπούτος και Τάκερ με τον Χατζηβρέττα να προσφέρει και αυτός στο τέλος, ενώ από την Καβάλα ο Σίμονς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) πρόσθεσε άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση στις ήδη υπάρχουσες. Πλέον και οι δύο ομάδες βρίσκονται στην ίδια θέση έχοντας 4 νίκες και 3 ήττες, μετά και το τέλος της 7ης αγωνιστικής. Αμφίρροπο ματς στο ξεκίνημα
Αν το πρωτάθλημα άρχιζε... σήμερα κανείς δεν θα περίμενε το ματς να έχει τέτοια εξέλιξη έστω και για ένα δεκάλεπτο. Ωστόσο η Α1 έχει φτάσει αισίως στην 7η αγωνιστική και η Καβάλα έχει δείξει πως διαθέτει ένα πέρα ως πέρα αξιό