Εξάσφαιρη η Χοφενχαϊμ

18:22 2/3/2014 - Πηγή: Sport.gr
Εντυπωσιακή η Χοφενχαϊμ διέλυσε με 6-2 την Βόλφσμπουργκ και διατηρήθηκε στην 10η θέση, ενώ οι "Λύκοι" έχασαν την ευκαιρία να περάσουν την Σάλκε και έμειναν εκτός 4άδας.Στο 4ο λεπτό μετά από ωραίο συνδυασμό ο Μοντέστ έκανε το γύρισμα και ο Φιρμίνιο με πανέμορφο πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Ωστόσο, η ισοφάριση ήρθε στο 15', όταν ο Γκουστάβο έβγαλε τον Πέρισιτς στην αντεπίθεση, εκείνος έβγαλε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Ντοστ που έγραψε το 1-1!Η Χοφενχάιμ πήρε κεφάλι στο σκορ στο 33', όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαλίχοβιτς και λάθος έξοδο του Μπενάλιο, ο Ζίλε με κεφαλιά
έκανε το 2-1. Το ημίχρονο έκλεισε με εφιαλτικό τρόπο για τους Λύκους, καθώς στο 39' μετά από ασίστ του Ρούντι ο Μοντέστ έκανε το 3-1, ενώ ο Γάλλος έχασε και τετ α τετ στο 42', πριν κάνει και το 4-1 με κεφαλιά μετά από σέντρα (ξανά) του Ρούντι!Στο 76' ο Πέρισιτς σκόραρε από κοντά μετά από γύρισμα του Ντε Μπρούιν, μειώνοντας σε 4-2 για τους "Λύκους". Στο 81' ο διαιτητής Σμιντ είδε πέναλτι σε ανατροπή του Φόλαντ από τον Τρες, όμως ο πρώτος είχε προλάβει να κάνει το πλασέ και ο δεύτερος κοιτούσε με απορία όταν είδε την απόφαση του ρέφερι, ο οποίος του έδειξε και κόκκινη κάρτα... Ο Σαλίχοβιτς δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα για το 5-2, με τον Σίπλοκ να κάνει το τελικό 6-2 μετά από πολύ ωραία ανάπτυξη και ασίστ του Σαλίχοβιτς!