1-3: Το Περιστέρι απέδρασε από το "Κλουβί"

16:54 2/3/2014 - Πηγή: Sport.gr
Η άγρια ομορφιά και ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, βρήκαν απόλυτη εφαρμογή στο Αγρίνιο. Με κέρβερο τον Λουϊτζι Τσέναμο (10 αποκρούσεις!), ο Ατρόμητος όχι μόνο άντεξε στην πρωτοφανή πίεση του Παναιτωλικού (23 τελικές), αλλά έγινε η πρώτη ομάδα που φεύγει νικήτρια (1-3) από το Αγρίνιο, μετατρέποντας σε γκολ τις 3 από τις 5 τελικές του προσπάθειες!Μαγική εικόνα ήταν το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Δεν είναι μόνο η συντριπτική κατοχή της μπάλας υπέρ του Παναιτωλικού (77%-23%!), ούτε οι 10 τελικές των γηπεδούχων. Είναι ότι ο Ατρόμητος ευτύχισε
να προηγηθεί 0-1 στη μοναδική επίσκεψή του στα καρέ των αντιπάλων του. Και για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, το τέρμα του Δημήτρη Παπαδόπουλου στο 8', ήταν προϊόν εκπληκτική συνεργασίας του διεθνή Έλληνα επιθετικού με τον Στέφανο Ναπολεόνι. Σημειωτέον ότι η επίτευξη του γκολ, το οποίο ήρθε έπειτα από δύο κόντρες, ήταν κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού στο πρώτο 7λεπτο ο Παναιτωλικός είχε προλάβει να χάσει δύο ευκαιρίες με τον Τζούνιορ και τον Καμαρά.Ο Παναιτωλικός δεν έχασε μόνο ευκαιρίες για να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα, αλλά και τον Γιώργο Θεοδωρίδη, ο οποίος αποχώρησε στο 40' υποβασταζόμενος.Ο Παράσχος εντοπίζοντας τα προβλήματα στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του, πέρασε τον Μπάλλα αντί του Ναπολεόνι στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Παναιτωλικός χρειάστηκε μόλις... 25 δευτερόλεπτα για να δημιουργήσει και να χάσει νέα ευκαιρία με τον Νταλμά.Ο Παναιτωλικός συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς, με τον Τσέναμο να κρατάει το 0-1 σε σουτ του Καμαρά στο 52'. Στο 55' ο Μπόγιοβιτς είδε τη μπάλα σε εκτέλεση φάουλ να περνάει λίγο άουτ και ένα λεπτό αργότερα (56') υποδέχθηκε τη μπάλα σε ασταθή απόκρουση του Τσενάμο (σε σουτ του Καμαρά) και ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν η 15η τελική του Παναιτωλικού!Στο 61' χάθηκε για τον Παναιτωλικό η ευκαιρία του αγώνα. Ο Μπακάκης σέντραρε και ο αμαρκάριστος Μπόγιοβιτς με κεφαλιά από τα 3 μέτρα (!) υποχρεώσε τον Τσενάμο σε ενστικτώδη απόκρουση με τα πόδια!Η νέα ψυχρολουσία για τον Παναιτωλικό ήρθε στο 64'. Τη στιγμή που όλα έδειχναν ότι ήταν ζήτημα λεπτών το δεύτερο γκολ για τους γηπεδούχους, από βολέ του Τσενάμο η μπάλα έσκασε μία φορά, Μελισσάς - Μπακάκης δεν έδιωξαν και ο Μπρίτο που ακολουθούσε τη φάση έκανε το 1-2 στην 2η τελική του Ατρόμητου! Ο Παναιτωλικός, προσπαθώντας να συνέλθει από το σοκ του δεύτερου γκολ, αύξησε την πίεσή του, αλλά έπεσε πάνω σε έναν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ, Τσέναμο, ο οποίος άνοιξε την πόρτα από το "Κλουβί" του Αγρινίου για να πετάξει το Περιστέρι... Στο 80' ο Παπαδόπουλος απλά έβαλε τον ιδανικό επίλογο στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι όλος ο Παναιτωλικός ήταν μπροστά επιζητώντας την ισοφάριση.