Εξαιρετική Μακάμπι, 92-61 την Σιένα στο Τελ Αβίβ

Ζωντανές κράτησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην προημιτελική φάση η Μακάμπι, αφού μετά από μία εξαιρετική εμφάνιση διέλυσε με 92-61 την Σιένα στο Τελ Αβίβ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Πέντε παίκτες της ομάδας του Μπλατ τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων (Λόγκαν, Τζέιμς, Σμιθ, Πνίνι και Οχαγιόν), ενώ από το συγκρότημα
του Μπάνκι διακρίθηκαν οι Μπράουν και Κανγκούρ, που πέτυχαν από 13 πόντους.Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο η Μακάμπι κατάφερε στο 6' να ξεφύγει με πέντε (13-8). Η Σιένα απάντησε άμεσα και στο 10' οι ομάδες ήταν ισόπαλες 22-22.Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στα δύο τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και κατάφεραν στο 20' να προηγηθούν με 46-34.Η Μακάμπι συνέχισε να έχει το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και με ηγέτες τους Σμιθ και Οχαγιόν έφτασε την διαφορά της στο +16 (69-53), στο τέλος του δεκαλέπτου.Στην τελευταία περίοδο, οι Μπράουν και Κανγκούρ δεν μπορούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, με την ομάδα του Μπλατ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να επικρατεί εύκολα με το τελικό 92-61.Τα δεκάλεπτα: 22-22, 24-12, 23-19, 23-8.