Περίπατος της Μπάρτσα στην Πόλη, διέλυσε 99-60 την Φενέρ

Καταιγιστική ήταν η Μπαρτσελόνα στην Κωνσταντινούπολη, όπου διέλυσε με 99-60 την Φενερμπαχτσέ Ούλκερ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της όγδοης αγωνιστικής του Top 16 της Euroleague.Πέντε παίκτες της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων (Χουέρτας, Ναβάρο, Ινγκλς, Μάικλ και Τόμιτς), ενώ από το... ναυάγιο του συγκροτήματος του Σιμόνε Πιανιτζιάνι σώθηκαν οι Μπογκντάνοβιτς (18 π.) και ΜακΚάλεμπ (17 π.).Οι μπλαουγκράνα ξεκίνησαν
πολύ δυνατά την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (23-13).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στην συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 27-6, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +31 (50-19), τελειώνοντας ουσιαστικά και την αναμέτρηση.Η διαφορά στη συνέχεια έφτασε ως και τους 43 πόντους (41-84, 33'), με την ομάδα του Πασκουάλ να επικρατεί με το τελικό 99-60 του συγκροτήματος του Πιανιτζιάνι.Τα δεκάλεπτα: 13-23, 6-27, 21-26, 20-23.