Εθνική για μπαράζ, 1-0 τη Λετονία

Η Εθνική νίκησε με το... αγαπημένο της 1-0 την Λετονία στο Καραϊσκάκη, έκλεισε θέση στα μπαράζ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες τις για απευθείας πρόκριση στο Μουντιάλ, αφού η Σλοβακία δεν της έκανε δεύτερο δώρο στη Ζίλινα, γνωρίζοντας την ήττα από την Βοσνία.Το πρώτο γκολ που περιμέναμε δεν ήρθε από την επιθετική τριάδα που επέλεξε ο Φερνάντο Σάντος (Σαμαράς - Μήτρογλου - Σαλπιγγίδης). Ηρθε από χιλιόμετρα
μακριά και συγκεκριμένα από την Ζίλινα, όπου ο Μάρεκ Χάμσικ έβαζε μπροστά στο σκορ την Σλοβακία σε βάρος της Βοσνίας.Στο Καραϊσκάκη, η ελληνική ομάδα είχε ένα πολύ καλό πρώτο ημίωρο, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με αποκορύφωμα αυτή του 15ου λεπτό, όταν ο 38χρονος τερματοφύλακας της Λετονίας, Κολίνκο, με διπλή απόκρουση έσωσε την εστία του σε εξ επαφής κεφαλιά του Μήτρογλου. Κατά τ' άλλα, ένας καταπληκτικός Νίνης, σε ελεύθερο ρόλο στο χώρο του κέντρου, "έκοβε και έραβε" δεξιά κι αριστερά, με σέντρες και κάθετες μπαλιές, αλλά δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν οι συμπαίκτες του, με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 στο ημίχρονο.Οσο οι δύο ομάδες ήταν στα αποδυτήρια, οι Βόσνιοι έφερναν το παιχνίδι στα ίσα (1-1) με τον Μπίτσακτσιτς (70') και 8 λεπτά αργότερα ολοκλήρωναν την ολική ανατροπή (1-2) με τον Χάιροβιτς (78').Πάντως, οι διεθνείς μας έκαναν το καθήκον τους και κέρδισαν τους Λετονούς, χάρη σε μια ασίστ - μισό γκολ του Σαμαρά και ψύχραιμο πλασέ του Σαλπιγγίδη στο 58'. Κακό δεύτερο ημίχρονο από την ελληνική ομάδα, που λίγο έλειψε να σημειώσει ένα δεύτερο γκολ - ζωγραφιά με τον Καραγκούνη. Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Κατσουράνης, ο οποίος θα χάσει το παιχνίδι με την Σλοβακία στο Καραϊσκάκη.ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ5': Κλέψιμο από την ελληνική ομάδα, ο Μήτρογλου δεν μπορεί να νικήσει σε τετ α τετ τον Κολίνκο9': Ευκαιρία για την Εθνική με τον Σαλπιγγίδη να σουτάρει άουτ15': Απίστευτη διπλή απόκρουση του Κολίνκο σε κεφαλιά του Μήτρογλου19': Νέα ευκαιρία για την Εθνική, με τον Σαμαρά να σουτάρει διαγώνια άουτ26': Σέντρα του Νίνη, κεφαλιά του Τοροσίδη άουτ. Μεγάλη ευκαιρία32': Σέντρα του Σαλπιγγίδη, κεφαλιά του Μήτρογλου δίπλα από το δοκάρι36': Σουτ του Τσάουνια μπλοκάρει ο Καρνέζης42': Ο Παπασταθόπουλος προλαβαίνει και διορθώνει το λάθος του, πριν ο Βερπακόφσκις γίνει απειλητικός απέναντι στον Καρνέζη58' ΓΚΟΛ: Εκπληκτική ασίστ του Σαμαρά στον Σαλπιγγίδη, πλασέ και 1-0 για την Εθνική69': Αστοχη έξοδος από τον Καρνέζη, ο Βερπακόφσκις κερδίζει την κεφαλιά, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ71': Νέα ευκαιρία για τη Λετονία, με τον Λάιζανς να σουτάρει άουτ86': Ο Ρούγκινς αποβάλεται με απευθείας κόκκινη για χτύπημα στον Κατσουράνη89': Ο Κολίνκο σώζει εκπληκτικό σουτ του Καραγκούνη90': Σουτ του Μήτρογλου πάνω στον Κολίνκο90'+: Σέντρα του Τοροσίδη, Κολίνκο, δοκάρι και κόρνερ90'+: Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Κατσουράνη, που χάνει το παιχνίδι με τη ΣλοβακίαΕλλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Τζαβέλλας (73' Καραγκούνης), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κατσουράνης, Μανιάτης, Νίνης, Σαλπιγγίδης (65' Χριστοδουλόπουλος), Σαμαράς (89' Φετφατζίδης), Μήτρογλου.Λετονία (Μάριανς Πάχαρς): Κολίνκο, Γκάμποβς, Μπουλβίτις, Γκορκς, Μαξιμένκο, Λάζντινς (62' Σιελνίκοβιτς), Λάιζανς, Ρούγκινς, Ζιούζινς (68' Καρασκάουκς), Τσάουνα, Βερπακόβσκις (79' Ράκελς).