Επέστρεψε στις νίκες η Σεβίλη, 1-0 την Χέρκουλες

Στις νίκες επέστρεψε η Σεβίλη ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές. Οι ανδαλουσιανοί επικράτησαν με 1-0 της Χέρκουλες και σκαρφάλωσαν στην 7η θέση, μπαίνοντας και πάλι δυναμικά στο κυνήγι της εξόδου στο Europa League. Αρκετά δύσκολο ήταν το έργο του Καλαταγιούδ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με τον γκολκίπερ της Χέρκουλες να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να λέει όχι στους παίκτες
της Σεβίλης.Στο 21ο λεπτό όμως δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ράκιτιτς, που εκμεταλλεύθηκε την συνεργασία των Φαμπιάνο και Νεγκρέδο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0.Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να δημιουργούν φάσεις και μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, σε αντίθεση με την Χέρκουλες που δεν μπορούσε να αναπτυχθεί σωστά και να διεκδικήσει την ισοφάριση. Ο Καλαταγιούδ, όμως, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Γρεγκόριο Μανθάνο να πανηγυρίσουν δεύτερο γκολ, διατηρώντας το 1-0 μέχρι το σφύριγμα της λήξης.Αναλυτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής: