Επαιξε με τη φωτιά η Ρεάλ, 3-2 τη Ράγιο

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 3-2 στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο, αλλά προηγήθηκε με 3-0 και κάνοντας δύο πέναλτι σε 3 λεπτά πέρασε ένα δεύτερο ημίχρονο γεμάτο άγχος Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 3-2 την Ράγιο Βαγιεκάνο μέσα στο "Βαγιέκας", αλλά έκανε τα εύκολα... δύσκολα.Με δύο γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο και ένα του Καρίμ Μπενζεμά προηγήθηκε με 3-0 στο 48' (μία ασίστ ο Μόντριτς, δύο ο Μπέιλ), αλλά έκανε δύο πέναλτι, με τα οποία μείωσε ο Χόναταν Βιέρα στο 53' και το 55'.Η "βασίλισσα" έτσι διατηρήθηκε 6 βαθμούς
μακριά από την πρωτοπόρο, Μπαρτσελόνα, ενώ ο Κριστιάνο Ρονάλντο έφτασε τα 13 γκολ, προσπέρασε τον Ντιέγκο Κόστα και είναι μόνος στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς.Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής: Παρασκευή (1/11)Μπαρτσελόνα - Εσπανιόλ 1-0 (68' Αλέξις Σάντσες) Σάββατο (2/11)Σοθιεδάδ - Οσασούνα 5-0 (33' Ονσοτέγι, 48' Ίνιγο Μαρτίνεθ, 56' Γκριεζμάν, 78' Γκονσάλο Κάστρο, 88' Σεφέροβιτς)Αλμερία - Βαγιαδολίδ 1-0 (38' Ρόντρι)Ράγιο Βαγιεκάνο - Ρεάλ 2-3 (53' πέν. και 55' πέν. Βιέρα / 3' και 48' Κρ. Ρονάλντο, 31' Μπενζεμά)Σεβίλλη - Θέλτα (23:00) Κυριακή (3/11)Χετάφε - Βαλένθια (13:00)Ατλέτικο - Μπιλμπάο (18:00)Λεβάντε - Γρανάδα (20:00)Μάλαγα - Μπέτις (22:00) Δευτέρα (4/11)Έλτσε - Βιγιαρεάλ (23:00)