O Μήτρογλου χτύπησε στο τέλος!

Με γκολ του Κώστα Μήτρογλου στο 90ό λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη (0-1) στο ντέρμπι της Λεωφόρου επί του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι είχαν τις ευκαιρίες νωρίτερα για να σκοράρουν, δεν το έκαναν και από μια στιγμή αδράνειας και απειρίας στο φινάλε οι Πειραιώτες έφυγαν νικητές από το... κάστρο του αιώνιου αντιπάλου. Κακό ποιοτικά ματς στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκε
η εικόνα της αναμέτρησης στην επανάληψη. Κορυφαίος ο Μέντες για τους πράσινους και μοιραίος ο Φιγκερόα. Ξεχώρισαν ο σκόρερ Μήτρογλου και ο δημιουργός Φουστέρ από τους ερυθρόλευκους, που πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στη μάχη της Τρίτης με την Μπενφίκα.Με Φιγκερόα στην ενδεκάδαΟ Λουτσιάνο Φιγκερόα που αντιμετώπιζε πρόβλημα στην τελευταία προπόνηση τελικά έδωσε κανονικά το παρών στην ενδεκάδα του Τριφυλλιού στην επίθεση συνθέτοντάς δίδυμο με τον Μπεργκ στο 4-4-2 του Αναστασίου. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα γκολπόστ, με τους Τριανταφυλλόπουλο, Σίλντενφελντ, Ρισβάνη και Νάνο από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Ο Μέντες ήταν το αμυντικό χαφ, με τον Λαγό δεξιά, τον Ζέκα αριστερά και τον Πράνιτς σε επιτελικό ρόλο πίσω από τους δύο επιθετικούς (Μπεργκ-Φιγκερόα).Επέλεξε Σαλίνο αντί ΠαπάζογλουΟ Μίτσελ επέλεξε τελικά τον Σαλίνο (που είναι επιθετικό μπακ) αντί του Παπάζογλου στο δεξί άκρο της άμυνας, ενώ οι υπόλοιποι δέκα ήταν οι αναμενόμενοι σε παράταξη 4-4-1-1. Ο Ρομπέρτο στην εστία με τους Σιόβα-Μανωλά στο κέντρο της άμυνας και τον Χολέμπας στο αριστερό άκρο. Οι Μανιάτης-Σάμαρης ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Κάμπελ δεξιά και τον Φουστέρ αριστερά, ενώ ο Σαβιόλα έπαιζε σε ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μήτρογλου.Πρώτη απειλή με ΜήτρογλουΗ πρώτη καλή στιγμή του ντέρμπι ήρθε με την συμπλήρωση 15 λεπτών, όταν ο Σαλίνο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά (με ανάποδο πόδι), ο Μήτρογλου πήρε την κεφαλιά με κατεύθυνση την εστία του Καπίνο, αλλά ο γκολκίπερ του Τριφυλλιού έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός γενικότερα είχε την κατοχή της μπάλας και με τον Σαλίνο να κάνει καλό παιχνίδι από τα δεξιά προσπάθησε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα καρέ των πρασίνων, που στο τακτικό κομμάτι τα πήγαν αρκετά καλά, πλην όμως είχαν... θέματα στην κυκλοφορία της μπάλας. Λίγες φάσεις, πολλά φάουλ και κίτρινες κάρτεςΓενικότερα το ματς δεν είχε φάσεις, αλλά η δύναμη και το πάθος περίσσευε. Ενδεικτικές οι κίτρινες κάρτες σε Ζέκα, Πράνιτς, Λαγό για σκληρά μαρκαρίσματα, ενώ από τον Ολυμπιακό είδε ο Ρομπέρτο για διαμαρτυρία, αν και ο Μάνταλος θα μπορούσε να δείξει ακόμα δύο σε Σιόβα για σκληρό φάουλ στον Φιγκερόα και σε Μανιάτη που υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, αλλά συνέχισε και σούταρε προς την εστία του Καπίνο...Δυο ευκαιρίες οι πράσινοι στο φινάλε του ημιχρόνουΟι πράσινοι έκαναν... υποψία ευκαιρίας στο 41', όταν ο Λαγός έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Φιγκερόα έκανε κίνηση προς την μπάλα και μπέρδεψε τον Ρομπέρτο που έδιωξε με υπερένταση πάνω στον Μανωλά, με την στρογγυλή θεά να φεύγει ελάχιστα από το αριστερό δοκάρι κόρνερ... Η πρώτη πραγματική φάση για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 43', όταν ο Μέντες βγήκε απέναντι από τον Ρομπέρτο, αλλά το πλασέ του μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.Χωρίς αλλαγές βγήκαν για το β' μέροςΜίτσελ και Αναστασίου δεν προχώρησαν σε αλλαγές στο ημίχρονο, αν και αρκετοί παίκτες και από τις δύο ομάδες είχαν σηκωθεί για ζέσταμα. Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 51', σε φάουλ του Χολέμπας, η μπάλα βρήκε στο τείχος, κατέληξε στον Μήτρογλου, ο οποίος σούταρε από τη μικρή περιοχή για να κοντράρει και να διώξει σε κόρνερ ο Σίλντενφελντ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός απάντησε στις ευκαιρίες με τον Νάνο να βγαίνει στην κόντρα από τα αριστερά και να κάνει τη σέντρα για τον Πράνιτς που έπιασε το γυριστό, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ρομπέρτο...Αναψε το παιχνίδιΤα ερυθρόλευκα πανό σβήνανε από τις φωτιές που τους είχαν βάλει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού, αλλά το παιχνίδι είχε ανάψει για τα καλά. Στο 58' από φοβερή πάσα του Πράνιτς στον Τριανταφυλλόπουλο, ο νεαρός αμυντικός μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Ολυμπιακού και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Ρομπέρτο με σπουδαία απόκρουση κράτησε το μηδέν. Η "απάντηση" ήρθε στο 60' με κεφαλιά του Μήτρογλου από κόρνερ του Χολέμπας, με τον Καπίνο να αποκρούει ενστικτωδώς! Στο μεταξύ, ο Μίτσελ προχωρά στην πρώτη του αλλαγή με τον Γιαταμπαρέ να μπαίνει αντί του Κάμπελ. Στο 66' δυνατό σουτ του Μανιάτη από πλάγια θέση περνάει άουτ. Ο Βάις πέρασε αντί του Σαβιόλα, με τον Σλοβάκο να πηγαίνει αριστερά, τον Γιαταμπαρέ δεξιά και ο Φουστέρ πίσω από τον Μήτρογλου.Ευκαιρία με ΦιγκερόαΜεγάλη στιγμή για τον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-0 στο 70ό λεπτό, με τον Μέντες να κάνει εξαιρετική μπαλιά στον Φιγκερόα, που απέναντι από τον Ρομπέρτο και πιεζόμενος από τον Μανωλά σούταρε ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Δυο λεπτά αργότερα ο Αναστασίου έκανε την πρώτη κίνηση από τον πάγκο. Λαγός έξω Αμπεϊντ μέσα. Ο Πράνιτς πάει αριστερά, ο Ζέκα δεξιά και ο Αμπεϊντ πίσω από τους δυο φορ, πλέον η διάταξη των πρασίνων...Χτύπησε στο τέλος ο ΜήτρογλουΣτο 84' ο Κλωναρίδης πέρασε αντί του Φιγκερόα, που αν και είχε ενοχλήσεις από χθες, άντεξε για τόσο διάστημα στο ματς και πλέον μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις καθυστερήσεις... Κι ενώ το παιχνίδι βάδιζε προς το 0-0 ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Κώστας Μήτρογλου στο 90ό λεπτό βρέθηκε σε θέση βολής από ασίστ του Φουστέρ και ολιγωρία της πράσινης άμυνας και... εκτέλεσε τον Καπίνο κάνοντας το 0-1. Ο Σίλντενφελντ με κεφαλιά στο 92' παραλίγο να ισοφαρίσει για τους πράσινους, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Ρισβάνης, Σιλντενφελντ, Ζέκα Πράνιτς, Μέντες, Λαγός (73’ Αμπεΐντ), Φιγκερόα (85’ Κλωναρίδης), Μπεργκ. Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Σάμαρης, Μανιάτης, Φουστέρ (91’ Εντιγκά), Κάμπελ (62’ Γιαταμπαρέ), Σαβιόλα (66’ Βάις), Μήτρογλου.