Εντυπωσιακός Φοίνικας, 3-0 την ΑΕΚ

Εντυπωσιακός ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 την ΑΕΚ σε ένα από τα ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Volleyleague ΟΠΑΠ και σημείωσε την 5η νίκη του σε 6 αγώνες που τον φέρνει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ΑΕΚ γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα, μετά τις ήττες με Εθνικό και Λαμία.Με όπλο το μπλοκ,
πολύ καλή άμυνα, πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ και σύμμαχο 1.000 συριανούς που γέμισαν το Δ.Βικέλας ο Φοίνικας πήρε τη νίκη. Στο 18-16 του δεύτερου σετ δέχτηκαν κόκκινη κάρτα οι Τόρες, Τακουρίδης. Από την άλλη ΑΕΚ ήταν σε μέτρια βραδιά σχεδόν σε όλους τους τομείς και προηγήθηκε μόνο στην αρχή του δεύτερου σετ με 8-6. Σε κάθε σετ μετά το τρίτο τεχνικό τάιμ άουτ είχε νεκρά διαστήματα που επέτρεπαν στον Φοίνικα να ξεφεύγει με 4-5 διαφορά, με αποτέλεσμα να κυνηγά στο σκορ χωρίς να μπορεί να το ανατρέψει. Επίσης η Ενωση έκανε πολλά λάθη από τη γραμμή του σερβίς. Τα σετ: 25-22, 25-21, 25-19. Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τσάς 12 (11/26 επ., 1 μπλοκ), Γιάνουσεκ 9 (8/15 επ., 54%/25% υπ., 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 17 (8/16 επ., 54%/40% υπ., 4 άσοι, 5 μπλόκ), Τακουρίδης 6 (4/6 επ.,  2 μπλόκ), Πελεκούδας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ) (33% υπ., άριστες 8% υπ.). ΑΕΚ (Κλαρούδας): Μαντέκας 8 (7/14 επ., 63%/47% υπ., 1 άσος), Τόρες 8  (4/8 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι), Γκένς 4 (3/4 επ., 1 άσος), Παγιάν 13  (12/29 επ. 1 άσος), Παπακυριάκου 3 (2/6 επ., 1 ασος), Πέτρογλου 3  (2/12 επ., 30%/20% υπ., 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ.  62% υπ., άριστεςς 42% υπ., Κρέτσης,  Ρουμελιωτάκης 4 (4/7 επ., 57%/29% υπ.), Καλαϊτσίδης).