Εντυπωσιακή νίκη με 75-56 πέτυχε το Περιστέρι επί του Αμαρουσίου κι εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε το Περιστέρι που επικράτησε 75-56 του Αμαρουσίου για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α1 και σε συνδυασμό με την ήττα του Πανιωνίου στη Ζωφριά από την ΑΕΚ τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας κι εξασφάλισε την είσοδο του στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, το αποτέλεσμα αυτό δεν επηρέασε το Μαρούσι που εξαιτίας της ήττας του Κολοσσού από τον Ηλυσιακό κατέλαβε την 5η θέση.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι από την αρχή της αναμέτρησης κι από τα μισά της πρώτης περιόδου κατάφεραν και πήραν ένα μικρό, αλλά σταθερό προβάδισμα. Με πρωτεργάτες στο σκοράρισμα τους Λούμπι και Βρκιτς και με όπλο την υπεροχή τους στα κλεψίματα και τις τάπες, μπήκαν στο β' δεκάλεπτο προηγούμενοι με μια διαφορά 9 πόντων (20-11).Στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι μπήκε ακόμα πιο δυναμικά απ' ότι στην πρώτη κι εκμεταλλευόμενο την πολύ χαλαρή άμυνα του Αμαρουσίου, έφτασε να προηγείται με νταμπλ σκορ (32-16), 6 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Βρκιτς σκόραρε κατά βούληση και το τέλος του β' δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να προηγείται με 40-28.Στην επανάληψη το Μαρούσι ανέβασε αισθητά την απόδοση του, βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και με πρώτο βιολί στην επίθεση τον Χαριτόπουλο κι άξιο συμπαραστάτη του τον Σούμπτερ, κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος της τρίτης περιόδου (48-43).Ο Αργύρης Πεδουλάκης τα "έψαλλε" στους παίκτες του και φαίνεται ότι οι φωνές του έπιασαν... τόπο. Οι περιστεριώτες πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα με Πέτρουλα και Σκοτ σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο (34') και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη γη κάτω απ' τα πόδια τους. Οι παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα κι έξω απ' τη ρακέτα του Αμαρουσίου, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει μέχρι και τους 24 πόντους (74-50), ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 75-56.