Εμεινε ζωντανός ο Μίλωνας, 3-2 την Νίκη Αιγινίου

23:14 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την τρίτη του νίκη στην Α1 ανδρών και μάλιστα και πάλι με 3-2 σετ σημείωσε ο Μίλωνας. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε της Νίκης Αιγινίου και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες για παραμονή.Την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε ισάριθμα τάι μπρέικ σημείωσε ο Μίλωνας επί της Νίκη Αιγινίου ύστερα από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και πρωταγωνιστές δύο παίκτες του Μίλωνα που ήρθαν από τον πάγκο και βοήθησαν τα μέγιστα.Ο πρώτος είναι ο Ζαπάτα που μετά από 15 ημέρες με πολλά προβλήματα μπήκε δυνατά
αλλά και ο Καρανικολάου που μπήκε αλλαγή στο δεύτερο σετ, ξεκίνησε βασικός στο τρίτο σετ και παρόλο που έπαιζε με το χέρι του χτυπημένο βοήθησε τα μέγιστα.Στο πρώτο σετ, ο Μίλωνας ήταν συνέχεια μπροστά με δύο πόντους μέχρι το 24-22, είχε τρία σετ μπολ αλλά η Νίκη με τον Γκεοργκίεφ και μπλοκ του Ποτολίδη πήρε το σετ 31-29.Καθοριστικό ήταν το δεύτερο σετ, όπου η Νίκη (έχοντας ήδη κατακτήσει και το πρώτο σετ) προηγήθηκε 23-21, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-0 σετ.Το μπλοκ του Μίλωνα, οι φοβερές άμυνες του Δαρίδη και οι επιθέσεις του Παγιάν έφερε του νεοσμυρνιώτες σε πλεονεκτική θέση και ο Μίλωνας έκανε την ανατροπή μέσα στο σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.Η είσοδος του Ζαπάτα στη θέση του Πανούσου στο τρίτο σετ έδωσε νέα δυναμική στον Μίλωνα που είχε συνέχεια το προβάδισμα και επικράτησε σχετικά άνετα 25-18.Στο τέταρτο σετ, η είσοδος του Αναστασιάδη στη θέση του Ντάμποβιτς φρεσκάρισε την ομάδα της Νίκης που οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ, τα σερβίς του Βασιλάκου έκαναν τη ζημιά στην υποδοχή της Νίκης και ο Μίλωνας ξέφυγε με 5-1 και 10-2 κρίνοντας τον αγώνα.Tα σετ: 29-31, 25-23, 25-18, 24-26, 15-10.Μίλων (Ντόζης): Βασιλάκος 15 (13/25 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 47% άριστες), Μουρούτης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Λιάσκος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Παγιάν 28 (22/49 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Πανούσος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 32% άριστες), Κούλας 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Δαρίδης –λ (63% υπ. – 37% άριστες) / Πολυχρονιάδης-λ, Ζαπάτα 14 (11/22 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Καρανικολάου 6 (2/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κεχράς.Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Παπαδημητρίου 14 (10/20 επ., 4 άσοι, 40% υπ. – 30% άριστες), Μακλάχλιν 11 (8/25 επ., 3 μπλοκ, 83% υπ. – 73% άριστες), Γάτσης 12 (10/16 επ., 2 μπλοκ), Ντάμποβις 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ Β. 26 (24/41 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ποτολίδης 10 (6/15 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης –λ (58% υπ. – 50% άριστες) / Γεωργόπουλος Β. 9 (7/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 2, Παράσογλου.