Εβδομη νίκη για Ηρακλή, 3-2 τον Παμβοχαϊκό

23:06 2/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ, ο Ηρακλής νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-2 σετ στην Μίκρα, για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών, διατηρώντας την παράδοση που θέλει τον γηπεδούχο να νικάει στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Hταν η έβδομη νίκη για τον Ηρακλή στο πρωτάθλημα, που τον φέρνει ισόβαθμο με την Κηφισιά στην όγδοη θέση, ενώ ο Παμβοχαϊκός γνώρισε
την έκτη ήττα του αλλά παρόλα αυτά με τον βαθμό που πήρε έπιασε τον Εθνικό στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Από την ομάδα του Βραχατίου απουσίασε πάλι ο Γιοβάνοβιτς, ενώ ο Καραγιάννης βοήθησε ελάχιστα.Ο Ηρακλής, μετά την απώλεια του πρώτου σετ, κατάφερε να βελτιώσει την υποδοχή του και με πρωταγωνιστή το νεαρό Σταυρακάκη που αγωνίστηκε και πάλι στη θέση του λίμπερο αντί του τραυματία Κουζούνη κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα και με κορυφαίους του Νοβοσέλατς, Τζιουμάκα να περάσει στην αντεπίθεση μετά το 8-12 του δεύτερου σετ.Τα σερβίς του Κολτσιάκη χάλασαν την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και ο Ηρακλής με σερί 7-0 πέρασε μπροστά 15-11. Από εκεί και πέρα οι... πιτσιρικάδες του Γηραιού πίστεψαν στη νίκη.Καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ, όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 5-1, 7-2 και 12-9 αλλά όπως και στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής γύρισε και πάλι το σκορ. Ισοφάρισε στο 13-13 και έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-22 για τον ΠαμβοχαϊκόΗρακλής με ένα μπλοκ και δύο κόντρα επιθέσεις του Τζιουμάκα γύρισε το σκορ και επικράτησε 26-24. Στο τέταρτο σετ, ο Παμβοχαϊκός βελτίωσε την υποδοχή του, εκμεταλεύτηκε τον ελαφρύ τραυματισμό του Νοβοσέλατς και πήρε προβάδισμα με 8-4 και 14-8 το οποίο αυτή τη φορά διατήρησε πηγαίνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.Στο πέμπτο σετ, ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 4-0 και 8-3. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 8-7 με σερί 4-0 αλλά και πάλι ο Ηρακλής βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και στο μπλοκ και έφτασε στην έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα, που τον φέρνει ισόβαθμο με την Κηφισιά.Τα σετ: 18-25, 25-18, 26-24, 16-25, 15-11.Ηρακλής (Κράβαρικ): Νοβοσέλατς 1π. (1/3), Χατζηπαραδείσης 6 (2/5, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Ανδρεάδης 8 (3/7, 5 μπλοκ), Εφραμίδης 15 (13/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 58% υπ.), Τζιουμάκας 29 (25/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κολτσιάκης 12 (9/24, 3 άσσοι, 48% υπ.) / Σταυρακάκης (λ. - 47% υπ., 26% άριστες), Τσιάρας 1 (1 μπλοκ), Μπερμπέρογλου, Κυπριανός.Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μαντέκας 5π., (3/9, 2 μπλοκ, 36% υπ.), Καλντέιρα 19 (14/32, 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 55% υπ.), Τερζής 7 (2/2, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Κατσανεβάκης 8 (4/5, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Πανταλέων 10 (7/14, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπάκας 19 (17/33, 2 άσσοι) / Δημητρακόπουλος (λ. - 93% υπ., 57% άριστες), Μπεκιάρης 3 (3/5), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Καραγιάννης.