Εμεινε ζωντανή στο 87' η Πορτογαλία!

Η Δανία ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, φτάνοντας κοντά στο γκολ στο 4', όταν ο Ερικσεν σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Πέπε έβαλε τελευταία στιγμή την κόντρα και παραχώρησε κόρνερ.Μετά το πρώτο 10λεπτο, η Πορτογαλία βελτίωσε την απόδοση της, κέρδιζε τις μάχες στο κέντρο και έβγαινε με αξιώσεις στην επίθεση. Δύο σουτ του Ρονάλντο (18', 21') δεν βρήκαν τον στόχο, ενώ στο 24' ο Πόστιγκα δεν μπόρεσε, με προβολή από κοντά, να σκοράρει.Ωστόσο, δευτερόλεπτα μετά την ευκαιρία του Πόστιγκα, ο Πέπε άνοιξε το σκορ για την
ομάδα του Μπέντο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουτίνιο στο πρώτο δοκάρι, ο αμυντικός της Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την κεφαλιά, νίκησε τον Αντερσεν και έκανε το 1-0.Οι πορτογάλοι συνέχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και στο 36' έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα. Μετά από παράλληλη σέντρα του Νάνι, ο Πόστιγκα, με κοντινό πλασέ, διπλασίασε το προβάδισμα της Πορτογαλίας.Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι ίβηρες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0, οι δανοί βρήκαν τρόπο να μειώσουν και να δώσουν εκ νέου ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.Στο 41', μετά από γέμισμα του Ερικσεν, ο Κρον-Ντέλι βρήκε με κεφαλιά-πάσα τον αμαρκάριστο Μπέντνερ, ο οποίος σκόραρε σε κενή εστία, διαμορφώνοντας το 1-2 για την ομάδα του Ολσεν.Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι πορτογάλοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Στο 50', μετά από μακρινή πάσα του Περέιρα, ο Ρονάλντο βγήκε τετ α τετ με τον Αντερσεν, αλλά ο δανός τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του.Μετά το 60', η Δανία ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αύξησε την πίεση της στα καρέ του Πατρίσιο, εκμεταλλευόμενη και την οπισθοχώρηση της Πορτογαλίας, ωστόσο εαντιμετώπιζε δυσκολία στην τελική πάσα.Στο 78', ο Ρονάλντο σπατάλησε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία να... τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη, αφού βρέθηκε απέναντι στον Αντερσεν, αλλά το πλασέ του ήταν κακό και πέρασε άουτ.Αφού ο άσος της Πορτογαλίας και της Ρεάλ Μαδρίτης δεν κατάφερε να κάνει το 3-1, δύο λεπτά μετά η Δανία έφτασε στην ισοφάριση! Μετά από σέντρα του Γιάκομπσεν στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπέντνερ με κοντινή κεφαλιά, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, γράφοντας το 2-2.Στην συνέχεια, η Πορτογαλία πίεσε και στο 84' έφτασε κοντά στο 3-2, όταν ο Ρονάλντο μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ που επιχείρησε, υπό την πίεση δύο παικτών, ήταν αδύναμο και ο Αντερσεν μπλόκαρε εύκολα.Ωστόσο, τρία λεπτά μετά, ο Βαρέλα αποδείχθηκε... χρυσή αλλαγή του Μπέντο, αφού σκόραρε, με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους ίβηρες, με 3-2!Στις καθυστερήσεις του αγώνα, οι δανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν ξανά, αλλά το σουτ του Σόνε από πλάγια θέση, πέρασε άουτ. Ετσι, η Πορτογαλία επικράτησε με 3-2 της Δανίας και έμεινε ζωντανή στην διεκδίκηση της πρόκρισης από τον δεύτερο όμιλο.